Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Rybár

Tomáš Rybár
managing partner | Čechová & Partners

Otázka Odpoveď Komentár

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS Je to už absolútna rezignácia na zdravý rozum tejto zúfalej, a dúfam, že už definitívne odchádzajúcej garnitúry. Verím, že tí, čo prídu po nich, budú mať základnú odvahu to zrušiť.
Je to už absolútna rezignácia na zdravý rozum tejto zúfalej, a dúfam, že už definitívne odchádzajúcej garnitúry. Verím, že tí, čo prídu po nich, budú mať základnú odvahu to zrušiť.

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

je to dobrý predvolebný ťah na voličov V tomto je volič mentálne stále v 90. rokoch. A ani lídri nechápu, že násobne väčšiu návratnosť by mali investície do vzdelávania, či do ekologickejších foriem prepravy. Stačí sa pozrieť na také Chorvátsko - diaľnica na každom rohu, ale fabrika či logistika pri nich takmer žiadna a ekonomické parametre všetky horšie ako má Slovensko.
V tomto je volič mentálne stále v 90. rokoch. A ani lídri nechápu, že násobne väčšiu návratnosť by mali investície do vzdelávania, či do ekologickejších foriem prepravy. Stačí sa pozrieť na také Chorvátsko - diaľnica na každom rohu, ale fabrika či logistika pri nich takmer žiadna a ekonomické parametre všetky horšie ako má Slovensko.

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

veľmi výrazne Je až neuveriteľné, aký deštrukčný marš absolvovala táto vláda v pracovno-sociálnej sfére za posledný rok - demontáž dôchodkového systému, úprava dovoleniek, ktorej nerozumejú ani navrhovatelia, či rozdávanie poukazov z cudzieho. Toto sa tak skoro nepodarí napraviť.
Je až neuveriteľné, aký deštrukčný marš absolvovala táto vláda v pracovno-sociálnej sfére za posledný rok - demontáž dôchodkového systému, úprava dovoleniek, ktorej nerozumejú ani navrhovatelia, či rozdávanie poukazov z cudzieho. Toto sa tak skoro nepodarí napraviť.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr nie V súkromnom sektore štrajk môže napomôcť dosiahnuť krátkodobé víťazstvo. Dlhodobo však často prehráva zamestnanec, keďže sa takáto prevádzka stáva nevypočítateľnou, rizikovou, a niekedy aj nekonkurencieschopnou. Zároveň sa dlhodobo narúšajú vzťahy medzi manažmentom a štrajkujúcimi, čo má dosah na produktivitu, rozvoj a v prípade väčších subjektov na celkové postavenie v skupine. Na Slovensku máme dobrú tradíciu, že štrajk je stále len extrémom, a keďže aktuálne sa radikálne roztvárajú nožnice medzi odmeňovaním a produktivitou, malo by to platiť o to viac.
V súkromnom sektore štrajk môže napomôcť dosiahnuť krátkodobé víťazstvo. Dlhodobo však často prehráva zamestnanec, keďže sa takáto prevádzka stáva nevypočítateľnou, rizikovou, a niekedy aj nekonkurencieschopnou. Zároveň sa dlhodobo narúšajú vzťahy medzi manažmentom a štrajkujúcimi, čo má dosah na produktivitu, rozvoj a v prípade väčších subjektov na celkové postavenie v skupine. Na Slovensku máme dobrú tradíciu, že štrajk je stále len extrémom, a keďže aktuálne sa radikálne roztvárajú nožnice medzi odmeňovaním a produktivitou, malo by to platiť o to viac.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

alternatívne investície Do projektov spoločenskej zodpovednosti, ktoré Slovensko posunú vpred a vytiahnu z morálneho bahna, v ktorom sa ocitlo. V tomto zmysle sú najlepšie investície do občianskych aktivít v oblasti vzdelávania, boja proti korupcii, transparentnosti, či pomoci ľuďom na okraji spoločnosti. Návratnosť možno prekoná aj tie najlepšie finančné produkty - a je škoda že takéto investovanie zatiaľ uskutočňuje len minimum z tých najúspešnejších Slovákov.
Do projektov spoločenskej zodpovednosti, ktoré Slovensko posunú vpred a vytiahnu z morálneho bahna, v ktorom sa ocitlo. V tomto zmysle sú najlepšie investície do občianskych aktivít v oblasti vzdelávania, boja proti korupcii, transparentnosti, či pomoci ľuďom na okraji spoločnosti. Návratnosť možno prekoná aj tie najlepšie finančné produkty - a je škoda že takéto investovanie zatiaľ uskutočňuje len minimum z tých najúspešnejších Slovákov.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne áno

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné O tom, ako túto krajinu urobiť konkurencieschopnú a pripravenú na prechod do ekonomiky, kde 40 a viac % z terajších pracovných pozícii na Slovensku zanikne.
O tom, ako túto krajinu urobiť konkurencieschopnú a pripravenú na prechod do ekonomiky, kde 40 a viac % z terajších pracovných pozícii na Slovensku zanikne.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Tento prípad ukazuje, akým oxymoronom je niečo ako dočasná daň. Štát, najmä taký neefektívny ako ten náš, sa rýchlo stane "závislákom" a svojej dávky sa len tak nevzdá.
Tento prípad ukazuje, akým oxymoronom je niečo ako dočasná daň. Štát, najmä taký neefektívny ako ten náš, sa rýchlo stane "závislákom" a svojej dávky sa len tak nevzdá.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

skôr áno Samotný základný plat by mal byť rovnaký, ale bolo by to riešiteľné formou určitých príplatkov/paušálnych náhrad, ktoré by sa vypočítavali podľa miesta pobytu/práce a štatistických ukazovateľov životných nákladov. Netreba zabúdať, že máme množstvo učiteľov či policajtov, ktorí pracujú v "bohatom" regióne, ale pobyt majú v "chudobnom". Napr. ak niekto býva v Trebišove a denne dochádza do práce v Košiciach. Toto by bolo tiež potrebné reflektovať, inak by zákonite dochádzalo k špekuláciám.
Samotný základný plat by mal byť rovnaký, ale bolo by to riešiteľné formou určitých príplatkov/paušálnych náhrad, ktoré by sa vypočítavali podľa miesta pobytu/práce a štatistických ukazovateľov životných nákladov. Netreba zabúdať, že máme množstvo učiteľov či policajtov, ktorí pracujú v "bohatom" regióne, ale pobyt majú v "chudobnom". Napr. ak niekto býva v Trebišove a denne dochádza do práce v Košiciach. Toto by bolo tiež potrebné reflektovať, inak by zákonite dochádzalo k špekuláciám.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr áno

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Neviem / nevyjadrujem sa /iné To je ale poriadne sugestívna otázka! Skôr je to konštatácia na úrovni cechu taxikárov. Väčšina "západných" krajín má úplne bežne mestské, regionálne či malé rodinné banky. Čo má svoje nevýhody, ale skôr z hľadiska regulácie, compliance, či efektívnosti, ako že by vadila šírka konkurencie... Tá sa bude ešte rozširovať na základe nových typov elektronických finančných služieb.
To je ale poriadne sugestívna otázka! Skôr je to konštatácia na úrovni cechu taxikárov. Väčšina "západných" krajín má úplne bežne mestské, regionálne či malé rodinné banky. Čo má svoje nevýhody, ale skôr z hľadiska regulácie, compliance, či efektívnosti, ako že by vadila šírka konkurencie... Tá sa bude ešte rozširovať na základe nových typov elektronických finančných služieb.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr nie Záleží na kultúre spoločnosti a spôsobe jej práce. Keď je potrebná značná interakcia a transparentnosť, môže byť open space prínosom prevažujúcimi nad známymi nevýhodami. Pri použití v advokátskej kancelárii prevažujú nevýhody - hluk, absencia diskrétnosti, rušenie pri analytickej činnosti, iné rozptýlenia. Je to však fajn pre študentov a začínajúcich právnikov, nasávajúcich podnety a zdieľajúcich know-how medzi sebou.
Záleží na kultúre spoločnosti a spôsobe jej práce. Keď je potrebná značná interakcia a transparentnosť, môže byť open space prínosom prevažujúcimi nad známymi nevýhodami. Pri použití v advokátskej kancelárii prevažujú nevýhody - hluk, absencia diskrétnosti, rušenie pri analytickej činnosti, iné rozptýlenia. Je to však fajn pre študentov a začínajúcich právnikov, nasávajúcich podnety a zdieľajúcich know-how medzi sebou.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr áno

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Podstatnou je zmena postoja k obalom a odpadom z nich. A priradenie finančnej hodnoty je solídnou motiváciou na zodpovednejšie nakladanie s odpadmi a získaniu čistejšej krajiny.
Podstatnou je zmena postoja k obalom a odpadom z nich. A priradenie finančnej hodnoty je solídnou motiváciou na zodpovednejšie nakladanie s odpadmi a získaniu čistejšej krajiny.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

dostatočne

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne nie

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

skôr áno v sociálnych službách to už čiastočne vidíme, postupne sa bude prispôsobovať zdravotníctvo či elektrotechnický priemysel a IT. Stačí sa ísť pozrieť do Japonska.
v sociálnych službách to už čiastočne vidíme, postupne sa bude prispôsobovať zdravotníctvo či elektrotechnický priemysel a IT. Stačí sa ísť pozrieť do Japonska.

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Skôr áno

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Skôr nie Štát radšej investuje do štadiónov, slúžiacich na vyhulákanie sa tých, u ktorých vzdelávanie zlyhalo. A vie že sa mu tu oplatí aj voči voličom, ešte tu totiž nikto nevyhral voľby témou posilnenia vzdelávania. Napokon, aj u bežnej populácie je ochota investovať do niečoho takého nehmatateľného (a nevystaviteľného pred susedom) až za obstaraním auta či značkového oblečenia. A aj to často nie s cieľom získať "ľudský kapitál" či schopnosť, ale skôr čo najľahšie získať akýkoľvek titul. Firmy sa snažia, ale toto nevykompenzujú.
Štát radšej investuje do štadiónov, slúžiacich na vyhulákanie sa tých, u ktorých vzdelávanie zlyhalo. A vie že sa mu tu oplatí aj voči voličom, ešte tu totiž nikto nevyhral voľby témou posilnenia vzdelávania. Napokon, aj u bežnej populácie je ochota investovať do niečoho takého nehmatateľného (a nevystaviteľného pred susedom) až za obstaraním auta či značkového oblečenia. A aj to často nie s cieľom získať "ľudský kapitál" či schopnosť, ale skôr čo najľahšie získať akýkoľvek titul. Firmy sa snažia, ale toto nevykompenzujú.