Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Štefunko

Ivan Štefunko
predseda predstavenstva | Neulogy

Otázka Odpoveď Komentár

Myslíte si, že daňové kontroly sa zneužívajú aj na vydieranie podnikateľov?

14.05.2018

skôr áno Na cestách po Slovensku som o tom počul. Hlavne sa to vraj deje v regiónoch, kde funkcionári vládnych strán tieto pozície obsadzujú blízkymi, a tí potom robia nátlak na miestnych podnikateľov. Preto sú mnohí dávajú sídla do Bratislavy, kde je to anonymnejsie.
Na cestách po Slovensku som o tom počul. Hlavne sa to vraj deje v regiónoch, kde funkcionári vládnych strán tieto pozície obsadzujú blízkymi, a tí potom robia nátlak na miestnych podnikateľov. Preto sú mnohí dávajú sídla do Bratislavy, kde je to anonymnejsie.

Môže mať automatizácia pozitívny vplyv na trh práce na Slovensku?

23.04.2018

rozhodne nie Slovenska ekonomika je najviac ohrozená automatizáciou z krajín OECD. Vplýva, na to štruktúra zahraničných investorov ako aj slabá úroveň vzdelania. Teda v budúcnosti bude trh práce, resp. zamestnanosť ohrozená automatizáciou zásadne. Už teraz je neskoro začať niečo robiť.
Slovenska ekonomika je najviac ohrozená automatizáciou z krajín OECD. Vplýva, na to štruktúra zahraničných investorov ako aj slabá úroveň vzdelania. Teda v budúcnosti bude trh práce, resp. zamestnanosť ohrozená automatizáciou zásadne. Už teraz je neskoro začať niečo robiť.

Sú podľa vás na Slovensku politické strany a politici, ktorí by spolu dokázali vládnuť a zlepšiť krajinu?

11.12.2017

Rozhodne áno Odnedávna už jedna je !
Odnedávna už jedna je !

Má podľa vás Slovensko na to, aby raz ekonomicky dobehlo vyspelé európske krajiny?

20.11.2017

Určite áno Sme malá krajina, ktorá by pri dobrej politickej vôli a snahe politikov vedeli spraviť skok. Ten však musí byť premyslený, dobre odargumentovany a musí mať stabilnú politickú podporu.
Sme malá krajina, ktorá by pri dobrej politickej vôli a snahe politikov vedeli spraviť skok. Ten však musí byť premyslený, dobre odargumentovany a musí mať stabilnú politickú podporu.

Podporuje štát dostatočne športovanie detí?

02.10.2017

rozhodne nie Pozrite sa aké sú možnosti bezpečne bicyklovať v meste pre deti. Ako vyzerajú ihriská. A koľko majú deti málo možností zapojiť sa bezplatne do športových klubov.
Pozrite sa aké sú možnosti bezpečne bicyklovať v meste pre deti. Ako vyzerajú ihriská. A koľko majú deti málo možností zapojiť sa bezplatne do športových klubov.

Myslíte si, že automatizácia, digitalizácia a umelá inteligencia prinesú úbytok pracovných miest, alebo skôr vytvoria nové?

01.05.2017

prinesú skôr úbytok miest Záleží od pripravenosti ekonomiky. U nás to žiaľ zatiaľ vyzerá na úbytok pracovných miest, keďže rozhodovatelia malo robia, aby sa Slovensko pripravilo na "novú dobu". Myslím, že si to dokonca ani neuvedomujú, alebo nechcú uvedomiť, pred akým zlomom stojíme . Príprava na budúcnosť totiž prináša málo politických bodov.
Záleží od pripravenosti ekonomiky. U nás to žiaľ zatiaľ vyzerá na úbytok pracovných miest, keďže rozhodovatelia malo robia, aby sa Slovensko pripravilo na "novú dobu". Myslím, že si to dokonca ani neuvedomujú, alebo nechcú uvedomiť, pred akým zlomom stojíme . Príprava na budúcnosť totiž prináša málo politických bodov.

Mala by podľa vás vláda podporovať vybrané investície do firiem v regiónoch?

20.03.2017

Áno Myslím, že regionálne rozdiely sú vážnym problémom takej malej krajiny ako je Slovensko. Rozumná politika na pritiahnutie investící do miest s nedostatkom práce je potrebná.
Myslím, že regionálne rozdiely sú vážnym problémom takej malej krajiny ako je Slovensko. Rozumná politika na pritiahnutie investící do miest s nedostatkom práce je potrebná.

Myslíte si, že na Slovensku je (v porovnaní s inými krajinami EÚ) ťažké začať podnikať?

13.02.2017

skôr nie Zakladal som firmy aj v iných aj starších krajinách EÚ. Teda administratívne to ťažké až tak nie je. Skôr je problém s ľudskými zdrojmi, veľkosťou vnútorného trhu a byrokraciou pri zamestnávaní.
Zakladal som firmy aj v iných aj starších krajinách EÚ. Teda administratívne to ťažké až tak nie je. Skôr je problém s ľudskými zdrojmi, veľkosťou vnútorného trhu a byrokraciou pri zamestnávaní.

Andrej Kiska sa rozhodol kandidovať na verejnú funkciu, hoci mal dobre fungujúci biznis. Mali by sa podľa vás podobne zachovať aj iní podnikatelia?

28.11.2016

rozhodne áno Ak sa niekto rozhodne vzdať dobre fungujúceho biznisu, a využiť svoje skúsenosti pre zlepšenie fungovania krajiny tak treba tejto obete len pogratulovat. Podnikatelia by mali byť súčasťou rozhodovania tak ako iné zamestnania. Samozrejmosťou musí byť vylúčenie konfliktu záujmov.
Ak sa niekto rozhodne vzdať dobre fungujúceho biznisu, a využiť svoje skúsenosti pre zlepšenie fungovania krajiny tak treba tejto obete len pogratulovat. Podnikatelia by mali byť súčasťou rozhodovania tak ako iné zamestnania. Samozrejmosťou musí byť vylúčenie konfliktu záujmov.

Vnímate Donalda Trumpa ako reálnu hrozbu pre svet?

24.10.2016

rozhodne áno Je veľmi nebezpečné, aby populista, egocentrik a neskúsený politik viedol krajinu s najsilnejšou armádou a neformalnou funkciou svetového policajta. Takýto človek môže aktivovať ďalších nezodpovednych politikov po celom svete. Akoby ich na bolo málo.
Je veľmi nebezpečné, aby populista, egocentrik a neskúsený politik viedol krajinu s najsilnejšou armádou a neformalnou funkciou svetového policajta. Takýto človek môže aktivovať ďalších nezodpovednych politikov po celom svete. Akoby ich na bolo málo.

Myslíte si, že Slovensko si dokáže udržať talenty?

19.09.2016

skôr nie Momentálne je veľmi zložité, aby si Slovensko udržiavalo talenty, keďže prebieha urputný boj o ne vo svete. Nemáme vyvinutý systém na ich udržanie, alebo získavanie cudzích. Pozitívne je však ale, že mnoho talentov sa na Slovensko zo zahraničia vracia hlavne kvoli iným veciam ako ekonomická motivácia. Ľudia plní skúsenosti a entuziazmu. Treba to využiť.
Momentálne je veľmi zložité, aby si Slovensko udržiavalo talenty, keďže prebieha urputný boj o ne vo svete. Nemáme vyvinutý systém na ich udržanie, alebo získavanie cudzích. Pozitívne je však ale, že mnoho talentov sa na Slovensko zo zahraničia vracia hlavne kvoli iným veciam ako ekonomická motivácia. Ľudia plní skúsenosti a entuziazmu. Treba to využiť.

Zlepšilo sa podľa vás v posledných rokoch spravodajstvo RTVS?

29.08.2016

rozhodne áno Spravodajstvo RTVS je vyvažene, profesionalne a na verejnopravne medium aj odvažne. Gratulujem
Spravodajstvo RTVS je vyvažene, profesionalne a na verejnopravne medium aj odvažne. Gratulujem

Ohodnoťte známkou, ako je podľa vás slovenské školstvo pripravené vychovávať žiakov a študentov pre potreby súčasnej spoločnosti.

27.06.2016

nedostatočne Slovensko je krajinou EÚ, ktorá si podľa mňa najmenej uvedomuje výzvy novej doby a významu vzdelávania v tomto kontexte. Treba to okamžite začať meniť za účasti všetkých aktérov.
Slovensko je krajinou EÚ, ktorá si podľa mňa najmenej uvedomuje výzvy novej doby a významu vzdelávania v tomto kontexte. Treba to okamžite začať meniť za účasti všetkých aktérov.

Má virtuálna realita potenciál stať sa nástrojom na podporu podnikania?

09.05.2016

rozhodne áno Virtuálna realita bude zasahovat do všetkych oblasti. Od vzdelávania, tréningu, predaja až po zákaznícku podporu.
Virtuálna realita bude zasahovat do všetkych oblasti. Od vzdelávania, tréningu, predaja až po zákaznícku podporu.

Koho zvyknete krúžkovať vo voľbách do Národnej rady SR?

29.02.2016

kandidátov, ktorých poznám osobne

Myslíte si, že meranie efektívnosti štátu by mohlo byť prínosom?

15.02.2016

určite áno Je to absolutne klucova vec, ktora moze posunut Slovensko ku Skandinavii
Je to absolutne klucova vec, ktora moze posunut Slovensko ku Skandinavii

Podporujete požiadavky štrajkujúcich učiteľov?

01.02.2016

rozhodne áno Ano, podporujem požiadavky učiteľov už niekoľko rokov a žiadna vláda sa nimi seriozne nezaoberala. Dokonca mi nevadí keď to robia pred voľbami, keďže mimo volieb by sa nimi už vôbec nikto nezaoberal. Treba celospoločenský, že vzdelanie je prioritou a platy pre učiteľov a ich postavenie v spoločnosti prvym krokom ku zmenám.
Ano, podporujem požiadavky učiteľov už niekoľko rokov a žiadna vláda sa nimi seriozne nezaoberala. Dokonca mi nevadí keď to robia pred voľbami, keďže mimo volieb by sa nimi už vôbec nikto nezaoberal. Treba celospoločenský, že vzdelanie je prioritou a platy pre učiteľov a ich postavenie v spoločnosti prvym krokom ku zmenám.

Čo by podľa vás najviac pomohlo vrátiť matky malých detí na pracovný trh?

23.11.2015

čiastočné úväzky

Ohrozujú podľa vás utečenci ekonomiku Európskej únie?

07.09.2015

rozhodne nie Nie. Sú na to dva dôvody. Poprvé, migranti vedia zvrátiť starnutie populácie v EÚ. Podruhé, paradoxne (a je to smutné pre krajiny z ktorých tí ľudia odchádzajú), sú to často vzdelaní ľudia a ekonomicky aktívni, ktorí mali úspory na finančne náročnú cestu.
Nie. Sú na to dva dôvody. Poprvé, migranti vedia zvrátiť starnutie populácie v EÚ. Podruhé, paradoxne (a je to smutné pre krajiny z ktorých tí ľudia odchádzajú), sú to často vzdelaní ľudia a ekonomicky aktívni, ktorí mali úspory na finančne náročnú cestu.

Keby ste dnes zakladali firmu, čo by ste urobili inak?

29.09.2014

budoval(a) by som ju ako globálnu, nie len slovenskú Slovensko je výborný testovací trh, ale už od začiatku by som mal nastavene globálne a nielen Slovenské ci regionálne ambície.
Slovensko je výborný testovací trh, ale už od začiatku by som mal nastavene globálne a nielen Slovenské ci regionálne ambície.