Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Zaťko

Andrej Zaťko
generálny riaditeľ | Poštová banka

Otázka Odpoveď Komentár

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

výrazne Žiaľ, toto je iba jedno z mnohých nerozumných rozhodnutí, ktoré vytvára dojem veľkorysosti, ale v skutočnosti ide o populizmus, na ktorý opäť raz doplatia tí pracovitejší a poctivejší. Problém je v tom, že takýchto rozhodnutí súčasnej vlády, ktoré všemožne bojujú proti zásluhovosti, je viac. Všetky spolu povedú k tomu, že ľudia sa prestanú správať zodpovedne a prestanú sa snažiť zabezpečiť si svoju budúcnosť vlastnými silami. Vedia totiž, že úplne stačí počkať na pomoc od štátu. Ten predsa uštedrí rovnakým dielom všetkých, bez ohľadu na to, či si to zaslúžia.
Žiaľ, toto je iba jedno z mnohých nerozumných rozhodnutí, ktoré vytvára dojem veľkorysosti, ale v skutočnosti ide o populizmus, na ktorý opäť raz doplatia tí pracovitejší a poctivejší. Problém je v tom, že takýchto rozhodnutí súčasnej vlády, ktoré všemožne bojujú proti zásluhovosti, je viac. Všetky spolu povedú k tomu, že ľudia sa prestanú správať zodpovedne a prestanú sa snažiť zabezpečiť si svoju budúcnosť vlastnými silami. Vedia totiž, že úplne stačí počkať na pomoc od štátu. Ten predsa uštedrí rovnakým dielom všetkých, bez ohľadu na to, či si to zaslúžia.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Ide o čisté zneužívanie moci a zavádzanie ľudí. Je nehorázne, že poslanci a ministri používajú lož a nenávisť ako pracovný nástroj na presadzovanie svojich nekompetentných rozhodnutí. V tomto prípde nejde o nič iné ako o populistický a absolútne škodlivý návrh, ktorý môže mať za následok nielen rozvrátenie stabilného bankového sektora, ale taktiež ohrozenie podnikateľského prostredia v čase prichádzajúceho spomalenia ekonomiky. Politici by mali mať trestnoprávnu zodpovednosť za svoje rozhodnutia a ich následky, lebo skrývať sa za imunitu a akože vôľu zmanipulovanej desatiny či dvadsatiny obyvateľstva je pokrytecké a nemá nič spoločné so skutočnou demokraciou.
Ide o čisté zneužívanie moci a zavádzanie ľudí. Je nehorázne, že poslanci a ministri používajú lož a nenávisť ako pracovný nástroj na presadzovanie svojich nekompetentných rozhodnutí. V tomto prípde nejde o nič iné ako o populistický a absolútne škodlivý návrh, ktorý môže mať za následok nielen rozvrátenie stabilného bankového sektora, ale taktiež ohrozenie podnikateľského prostredia v čase prichádzajúceho spomalenia ekonomiky. Politici by mali mať trestnoprávnu zodpovednosť za svoje rozhodnutia a ich následky, lebo skrývať sa za imunitu a akože vôľu zmanipulovanej desatiny či dvadsatiny obyvateľstva je pokrytecké a nemá nič spoločné so skutočnou demokraciou.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok Adaptacny proces v Postovej banke ma dve klucove fazy. Prvou fazou su standardne 3 mesiace, kedy sa novacik zoznamuje s kulturou banky, kolegami, procesmi a standardami nasej banky. Tym vsak nekoncime, pretoze sme presvedceni, ze zamestnanec potrebuje adaptacny proces do pol roka az roka v zavislosti od seniority, predoslych skusenosti a jeho celkovej pripravenosti.  
Adaptacny proces v Postovej banke ma dve klucove fazy. Prvou fazou su standardne 3 mesiace, kedy sa novacik zoznamuje s kulturou banky, kolegami, procesmi a standardami nasej banky. Tym vsak nekoncime, pretoze sme presvedceni, ze zamestnanec potrebuje adaptacny proces do pol roka az roka v zavislosti od seniority, predoslych skusenosti a jeho celkovej pripravenosti.  

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

rozhodne nie Po nedomyslenej novele zákona o osobnom bankrote, z ktorej začínajú byť veritelia zúfalí, ide už o druhé nesystémové legislatívne opatrenie, ktoré mnohým ľuďom vyšle signál, že sa môžu správať nezodpovedne. Inými slovami, že neplatiť dlhy sa oplatí. Takéto opatrenia môžu na dlhú dobu zdeformovať finančné správanie ľudí, dôsledky čoho ponesú napokon práve tí zodpovední, pretože konečný účet zaplatia práve oni. Štát by mal namiesto zbrklých a generálnych riešení investovať do vybudovania záchrannej infraštruktúry pre tých, ktorí sa dostali do finančnej tiesne, vrátane, napríklad, selektívneho oddlženia spojeného s finančným dovzdelaním. A v neposlednom rade investovať do komplexného finančného vzdelávania, ktoré by ľudí viedlo k zodpovednému prístupu k svojim financiám. Odpúšťaním dlhov a neustálymi sociálnymi darčekmi robí štát ľudí stále nezodpovednejšími k vlastným činom.
Po nedomyslenej novele zákona o osobnom bankrote, z ktorej začínajú byť veritelia zúfalí, ide už o druhé nesystémové legislatívne opatrenie, ktoré mnohým ľuďom vyšle signál, že sa môžu správať nezodpovedne. Inými slovami, že neplatiť dlhy sa oplatí. Takéto opatrenia môžu na dlhú dobu zdeformovať finančné správanie ľudí, dôsledky čoho ponesú napokon práve tí zodpovední, pretože konečný účet zaplatia práve oni. Štát by mal namiesto zbrklých a generálnych riešení investovať do vybudovania záchrannej infraštruktúry pre tých, ktorí sa dostali do finančnej tiesne, vrátane, napríklad, selektívneho oddlženia spojeného s finančným dovzdelaním. A v neposlednom rade investovať do komplexného finančného vzdelávania, ktoré by ľudí viedlo k zodpovednému prístupu k svojim financiám. Odpúšťaním dlhov a neustálymi sociálnymi darčekmi robí štát ľudí stále nezodpovednejšími k vlastným činom.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Rozhodne áno Na trhu je obrovský tlak konkurencie a súčasne ECB tlačí banky do neustáleho uvoľňovania likvidity do trhu - poskytovania úverov. Banky sú tak nútené požičiavať aj so sadzbami na úrovni rentability. Do toho lokálny regulátor NBS tlačí banky do robenia si vankúšov pre prípad budúcej krízy a súčasne sprísňuje podmienky financovania obyvateľstva, lebo sa bojí prezadlžení a hypobubliny. K tomu sme nútení investovať do digitalizácie a do stále prísnejšej regulácie a byrokracie. Táto rovnica prestáva dávať biznisový zmysel.
Na trhu je obrovský tlak konkurencie a súčasne ECB tlačí banky do neustáleho uvoľňovania likvidity do trhu - poskytovania úverov. Banky sú tak nútené požičiavať aj so sadzbami na úrovni rentability. Do toho lokálny regulátor NBS tlačí banky do robenia si vankúšov pre prípad budúcej krízy a súčasne sprísňuje podmienky financovania obyvateľstva, lebo sa bojí prezadlžení a hypobubliny. K tomu sme nútení investovať do digitalizácie a do stále prísnejšej regulácie a byrokracie. Táto rovnica prestáva dávať biznisový zmysel.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr áno Spomalenie európskej a nemeckej ekonomiky sa už koncom roka odzrkadlilo aj na našom hospodárstve, aj napriek tomu, že naša ekonomika rástla za celý uplynulý rok slušným tempom. Myslím si, že s určitým spomalením môžeme počítať aj pre tento rok, no naše hospodárstvo by to malo zvládnuť bez výraznejších strát. Celková situácia bude závisieť aj od toho, ako sa bude vyvíjať globálna a európska ekonomika.
Spomalenie európskej a nemeckej ekonomiky sa už koncom roka odzrkadlilo aj na našom hospodárstve, aj napriek tomu, že naša ekonomika rástla za celý uplynulý rok slušným tempom. Myslím si, že s určitým spomalením môžeme počítať aj pre tento rok, no naše hospodárstvo by to malo zvládnuť bez výraznejších strát. Celková situácia bude závisieť aj od toho, ako sa bude vyvíjať globálna a európska ekonomika.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné S väčšou fluktuáciou sa stretávame najmä u pracovníkov v pobočkovej sieti kvôli náročnej orientácii na výsledky, čo je ale “štandard” trhu. Druhou skupinou sú „Mileniáli“ , resp. generácia Y, ktorá je vo veľkých firmách v početnom zastúpení. Často sa vo svojom pracovnom živote ešte hľadajú, nechcú sa ešte viazať a silne preferujú work - life balance. Pokiaľ ho nemajú alebo necítia dostatočnú voľnosť, bez problémov zmenia zamestnanie aj zo dňa na deň. Aj my sa stretávame s takýmito situáciami. Síce máme nastavenú flexibilnú pracovnú dobu, možnosti homeoffice a množstvo ďalších work-life balance benefitov, nie všetky požiadavky freelancerov môžme pokryť.
S väčšou fluktuáciou sa stretávame najmä u pracovníkov v pobočkovej sieti kvôli náročnej orientácii na výsledky, čo je ale “štandard” trhu. Druhou skupinou sú „Mileniáli“ , resp. generácia Y, ktorá je vo veľkých firmách v početnom zastúpení. Často sa vo svojom pracovnom živote ešte hľadajú, nechcú sa ešte viazať a silne preferujú work - life balance. Pokiaľ ho nemajú alebo necítia dostatočnú voľnosť, bez problémov zmenia zamestnanie aj zo dňa na deň. Aj my sa stretávame s takýmito situáciami. Síce máme nastavenú flexibilnú pracovnú dobu, možnosti homeoffice a množstvo ďalších work-life balance benefitov, nie všetky požiadavky freelancerov môžme pokryť.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

nedostatočne Ohodnotil by som ich známkou 5, resp. NEPROSPEL a musím konštatovať, že, bohužiaľ, nielen za posledné tri roky. Snahou vlády je vykresľovať podnikateľov a úspešné firmy ako nepriateľov štátu. Namiesto toho, aby zamestnávateľov podporovali a vytvárali priaznivé podnikateľské prostredie, využívajú ich najmä na nezmyselný politický populizmus. Ten stojí firmy nemalé peniaze, ktoré by mohli využiť na rozvoj a zvyšovanie zamestnanosti, avšak majú nezmyselne nariadené, ako ich musia použiť. Zvyšovanie preferencií niektorých politických strán je však vyššia priorita..
Ohodnotil by som ich známkou 5, resp. NEPROSPEL a musím konštatovať, že, bohužiaľ, nielen za posledné tri roky. Snahou vlády je vykresľovať podnikateľov a úspešné firmy ako nepriateľov štátu. Namiesto toho, aby zamestnávateľov podporovali a vytvárali priaznivé podnikateľské prostredie, využívajú ich najmä na nezmyselný politický populizmus. Ten stojí firmy nemalé peniaze, ktoré by mohli využiť na rozvoj a zvyšovanie zamestnanosti, avšak majú nezmyselne nariadené, ako ich musia použiť. Zvyšovanie preferencií niektorých politických strán je však vyššia priorita..

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

skôr áno Instagram je jedným z našich komunikačných kanálov, v porovnaní s Facebookom a LinkedInom je však u nás doplnkovou platformou. Primárne nám slúži na budovanie povedomia o značke a napĺňanie našej brand purpose – meniť postoj Slovenska k peniazom. Komunikovanie produktov na Instagrame je sekundárne. Bude zaujímavé sledovať, ako Facebook (vlastník Instagramu) vychová z followerov zákazníkov. Značky budú musieť byť na to pripravené.
Instagram je jedným z našich komunikačných kanálov, v porovnaní s Facebookom a LinkedInom je však u nás doplnkovou platformou. Primárne nám slúži na budovanie povedomia o značke a napĺňanie našej brand purpose – meniť postoj Slovenska k peniazom. Komunikovanie produktov na Instagrame je sekundárne. Bude zaujímavé sledovať, ako Facebook (vlastník Instagramu) vychová z followerov zákazníkov. Značky budú musieť byť na to pripravené.

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Rozhodne áno Určite áno. Pretože štát nás, v rámci populizmu, hodil všetkých cez palubu. Na naše dôchodky nebudú v budúcnosti peniaze, nakoľko demografická krivka a základy ekonomiky a matematiky sú apolitické a neúprosné. Kto sa o seba nepostará sám a nebude si sporiť, môže o pár desiatok rokov skončiť chudobný a možno ešte horšie, niekde na ulici.. Pretože očakávať, že naše deti sa cez násobne vyššie odvody na ne budú skladať, je nezodpovedné politické šialenstvo.
Určite áno. Pretože štát nás, v rámci populizmu, hodil všetkých cez palubu. Na naše dôchodky nebudú v budúcnosti peniaze, nakoľko demografická krivka a základy ekonomiky a matematiky sú apolitické a neúprosné. Kto sa o seba nepostará sám a nebude si sporiť, môže o pár desiatok rokov skončiť chudobný a možno ešte horšie, niekde na ulici.. Pretože očakávať, že naše deti sa cez násobne vyššie odvody na ne budú skladať, je nezodpovedné politické šialenstvo.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Vďaka machine learning technológií na analýzu klientov sa pozeráme napríklad na možnosti obsluhy klienta cez chatbotov. Od AI si sľubujeme, že na konci dňa budeme vedieť klientovi dať najlepšie riešenie v správny čas a správnym spôsobom. Teší nás, že na toto budeme môcť použiť aj umelú inteligenciu.
Vďaka machine learning technológií na analýzu klientov sa pozeráme napríklad na možnosti obsluhy klienta cez chatbotov. Od AI si sľubujeme, že na konci dňa budeme vedieť klientovi dať najlepšie riešenie v správny čas a správnym spôsobom. Teší nás, že na toto budeme môcť použiť aj umelú inteligenciu.

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Skôr nie Pre každého zamestnávateľa sú kvalitní ľudia, angažovaní vo vlastnom vzdelávaní veľkou pridanou hodnotou. Na Slovensku sme k tomu neboli vedení, boli sme zameraní len na výkon. Ľudský kapitál a dôležitosť vlsatného vývoja je niečo, čím sa začínajú ľudia zaoberať až dnes. V Poštovej banke sa snažíme dávať priestor pre angažovaných zamestnancov vo viacerých programoch.
Pre každého zamestnávateľa sú kvalitní ľudia, angažovaní vo vlastnom vzdelávaní veľkou pridanou hodnotou. Na Slovensku sme k tomu neboli vedení, boli sme zameraní len na výkon. Ľudský kapitál a dôležitosť vlsatného vývoja je niečo, čím sa začínajú ľudia zaoberať až dnes. V Poštovej banke sa snažíme dávať priestor pre angažovaných zamestnancov vo viacerých programoch.

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

rozhodne nie Cenotvorba má byť výsledkom dopytu a ponuky, mozno s vynimkou rozumnej regulacie pri monopoloch. Nemá byť robená od štátneho úradníckeho stola. Ibaže by sme si brali za príklad Venezuelu a Severnu koreu.
Cenotvorba má byť výsledkom dopytu a ponuky, mozno s vynimkou rozumnej regulacie pri monopoloch. Nemá byť robená od štátneho úradníckeho stola. Ibaže by sme si brali za príklad Venezuelu a Severnu koreu.

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

18.02.2019

rozhodne nie Zodpovedná firma sa o zamestnanca stará celoročne a rieši reálne potreby, ktoré podporujú jeho work-life balance. Nariaďovať mu, kam má ísť na dovolenku, je návrat do totality. Prevádzkovatelia zariadení na Slovensku by mali zlepšovať a skvalitňovať svoje služby, a tak prilákať zákazníkov. Keď budú vedieť, že Slováci aj tak vďaka poukazom prídu, nebudú motivovaní zvyšovať kvalitu. Komu to teda pomôže? Zvýšeniu spokojnosti zákazníkov, a teda aj zamestnancov, určite nie. Akurát tak firmám poskytujúcim iný socialistický prežitok - gastrolístky na ďalší nezmyselný biznis.
Zodpovedná firma sa o zamestnanca stará celoročne a rieši reálne potreby, ktoré podporujú jeho work-life balance. Nariaďovať mu, kam má ísť na dovolenku, je návrat do totality. Prevádzkovatelia zariadení na Slovensku by mali zlepšovať a skvalitňovať svoje služby, a tak prilákať zákazníkov. Keď budú vedieť, že Slováci aj tak vďaka poukazom prídu, nebudú motivovaní zvyšovať kvalitu. Komu to teda pomôže? Zvýšeniu spokojnosti zákazníkov, a teda aj zamestnancov, určite nie. Akurát tak firmám poskytujúcim iný socialistický prežitok - gastrolístky na ďalší nezmyselný biznis.

Myslíte si, že služby motivačných koučov a mentorov by pre vašu firmu boli prínosné?

11.02.2019

rozhodne áno Samozrejme. Nie boli by, ale už dnes sú prínosné. V rámci Leadership Academy – rozvojového programu pre vysoký a stredný manažment, pracujeme napriklad s nastavovaním novej kultúry v Poštovej banke. Pre dosiahnutie cieľov tohto programu sme oslovili aj niektorých z najlepších koučov a mentorov na Slovensku a už dnes vidíme prínosy, ktoré posúvajú skills a formujú našich manažérov. Ak máte najmä manažérov a nie lídrov, musíte si ich vychovať. Sám som prešiel v minulosti rukami niekoľkých koučov a každý z nich mal výrazný podiel na mojom raste.
Samozrejme. Nie boli by, ale už dnes sú prínosné. V rámci Leadership Academy – rozvojového programu pre vysoký a stredný manažment, pracujeme napriklad s nastavovaním novej kultúry v Poštovej banke. Pre dosiahnutie cieľov tohto programu sme oslovili aj niektorých z najlepších koučov a mentorov na Slovensku a už dnes vidíme prínosy, ktoré posúvajú skills a formujú našich manažérov. Ak máte najmä manažérov a nie lídrov, musíte si ich vychovať. Sám som prešiel v minulosti rukami niekoľkých koučov a každý z nich mal výrazný podiel na mojom raste.

Máte pocit, že sa tento rok posunulo Slovensko ďalej z hľadiska budovania uvedomelej občianskej spoločnosti a silnejšieho právneho štátu?

17.12.2018

skôr nie Tento rok ma potešil záujem mladých ľudí a celkovo spoločnosti o verejné dianie, ktorý, žiaľ, vyvolali tragické udalosti v spoločnosti. Negatívne vnímam neutíchajúci populizmus politikov, neschopnosť ľudí rozlišovať fakty od fabulácií, neschopnosť kriticky myslieť. Toto je pre vyspelú spoločnosť, kde sa verejnosť zapája do občianskeho života, zásadné. Kľúčové pre budúcnosť Slovenska a vývoj spoločnosti bude výchova a vzdelanie našich detí a dôvera v nich. Sem musíme aj do budúcna smerovať maximum svojho úsilia.
Tento rok ma potešil záujem mladých ľudí a celkovo spoločnosti o verejné dianie, ktorý, žiaľ, vyvolali tragické udalosti v spoločnosti. Negatívne vnímam neutíchajúci populizmus politikov, neschopnosť ľudí rozlišovať fakty od fabulácií, neschopnosť kriticky myslieť. Toto je pre vyspelú spoločnosť, kde sa verejnosť zapája do občianskeho života, zásadné. Kľúčové pre budúcnosť Slovenska a vývoj spoločnosti bude výchova a vzdelanie našich detí a dôvera v nich. Sem musíme aj do budúcna smerovať maximum svojho úsilia.

Myslíte si, že za kvalitu či nekvalitu vzdelávania sú viac zodpovední učitelia alebo politici?

15.10.2018

Skôr politici Úroveň školstva je výsledkom dlhodobého zanedbávania zo strany vlád. Budúcnosť krajiny a našich detí je od fungujúceho školstva závislá a u nás stále nie je prioritou. Školy, vedci, učitelia, študenti stoja na pokraji záujmu vlády. Miesto toho sú dôležitejšie obedy zadarmo, cestovné poukazy a iné nepremyslené populistické opatrenia. Učitelia sú pritom podľa nášho prieskumu pre Slovákov vôbec najdôveryhodnejšou inštitúciou a vláde naopak už neverí nikto.
Úroveň školstva je výsledkom dlhodobého zanedbávania zo strany vlád. Budúcnosť krajiny a našich detí je od fungujúceho školstva závislá a u nás stále nie je prioritou. Školy, vedci, učitelia, študenti stoja na pokraji záujmu vlády. Miesto toho sú dôležitejšie obedy zadarmo, cestovné poukazy a iné nepremyslené populistické opatrenia. Učitelia sú pritom podľa nášho prieskumu pre Slovákov vôbec najdôveryhodnejšou inštitúciou a vláde naopak už neverí nikto.

Myslíte si, že zmena zákona prostredníctvom legislatívneho „prílepku“ k úplne inému zákonu by mala byť ústavným súdom zakázaná?

24.09.2018

rozhodne áno Určite áno. Akýkoľvek nesystémový postup pri tvorbe legislatívy zvyšuje možnosť chýb a nelogickosti v pripravovanom zákone, pričom následne sa boríme s nezmyslami, ktoré sú vzdialené realite, nehovoriac o celkovej neprehľadnosti v novelizácii jednotlivých zákonov. Ústavný súd by mal chrániť pred takýmto postupom, ktorý narušuje princípy právneho štátu.
Určite áno. Akýkoľvek nesystémový postup pri tvorbe legislatívy zvyšuje možnosť chýb a nelogickosti v pripravovanom zákone, pričom následne sa boríme s nezmyslami, ktoré sú vzdialené realite, nehovoriac o celkovej neprehľadnosti v novelizácii jednotlivých zákonov. Ústavný súd by mal chrániť pred takýmto postupom, ktorý narušuje princípy právneho štátu.

Sú podľa vás rodinné podniky takým významným prvkom podnikateľského ekosystému Slovenska, aby sa nimi musel špeciálne zaoberať aj štát?

27.08.2018

rozhodne áno Mali by byť. Sú neoddeliteľnou súčasťou každej ekonomiky. Mikropodniky, živnostníci, remeselníci, malí farmári a rodinné podniky môžu výrazne odľahčiť slovenskú ekonomickú závislosť od automobilového priemyslu. Drvivá väčšina slovenských rodinných podnikov má formu spoločností s ručením obmedzeným a je staršia ako 10 rokov. Ide teda o spoločnosti, ktoré sú už dlhodobo etablované v našom hospodárstve. Je preto dôležité, aby sa štát zaoberal problematikou rodinných podnikov, nielen na Slovensku, ale aj v EÚ. Vo väčšine európskych krajín totiž neexistuje jednoznačná definícia rodinného podniku a medzi krajinami neexistuje jednotný prístup. Rozvoju rodinného podnikania na Slovensku by pomohlo hlavne zadefinovanie rodinného podniku ako podnikateľského subjektu a vytvorenie špecifických nástrojov financovania na podporu rodinných podnikov, či vybudovanie poradenských služieb.
Mali by byť. Sú neoddeliteľnou súčasťou každej ekonomiky. Mikropodniky, živnostníci, remeselníci, malí farmári a rodinné podniky môžu výrazne odľahčiť slovenskú ekonomickú závislosť od automobilového priemyslu. Drvivá väčšina slovenských rodinných podnikov má formu spoločností s ručením obmedzeným a je staršia ako 10 rokov. Ide teda o spoločnosti, ktoré sú už dlhodobo etablované v našom hospodárstve. Je preto dôležité, aby sa štát zaoberal problematikou rodinných podnikov, nielen na Slovensku, ale aj v EÚ. Vo väčšine európskych krajín totiž neexistuje jednoznačná definícia rodinného podniku a medzi krajinami neexistuje jednotný prístup. Rozvoju rodinného podnikania na Slovensku by pomohlo hlavne zadefinovanie rodinného podniku ako podnikateľského subjektu a vytvorenie špecifických nástrojov financovania na podporu rodinných podnikov, či vybudovanie poradenských služieb.

Vysporiadali sa, podľa vás, Slováci ako národ dostatočne s rokom 1968 a následnou normalizáciou?

20.08.2018

neviem / nevyjadrujem sa / iné Históriu by sme mali chápať v správnom kontexte doby. Bolo to obdobie silného boja ideológií a boli sme exemplárne potrestaní za nášu snahu vymaniť sa socialistickej dogme. Svet je dnes iný a aj geopolitický boj je iný. Mocenské záujmy štátov majú už hlavne ekonomické pozadie a nie ideologické. Byť zatrpknutí na iný národ kvôli histórii pol storočia starej nie je spravne. Dôležité sú súčasné činy, ktoré sa však v tomto prípade priveľmi nezmenili. Zmenili sa len nástroje. Západné krajiny sa presadzujú cestou ekonomickej sily a Rusko ide mocensky.
Históriu by sme mali chápať v správnom kontexte doby. Bolo to obdobie silného boja ideológií a boli sme exemplárne potrestaní za nášu snahu vymaniť sa socialistickej dogme. Svet je dnes iný a aj geopolitický boj je iný. Mocenské záujmy štátov majú už hlavne ekonomické pozadie a nie ideologické. Byť zatrpknutí na iný národ kvôli histórii pol storočia starej nie je spravne. Dôležité sú súčasné činy, ktoré sa však v tomto prípade priveľmi nezmenili. Zmenili sa len nástroje. Západné krajiny sa presadzujú cestou ekonomickej sily a Rusko ide mocensky.