Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Rybárik

Michal Rybárik
predseda | Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu

Otázka Odpoveď Komentár

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Je to spravodlivé, keďže máme málo diaľnic Keďže ide o starostlivo pripravené opatrenie a analýzy jednoznačne potvrdzujú jeho výhodnosť pre ľudí, niet nad čím váhať. Želal by som si takúto vládu aj na doživotie, keby bola taká možnosť.
Keďže ide o starostlivo pripravené opatrenie a analýzy jednoznačne potvrdzujú jeho výhodnosť pre ľudí, niet nad čím váhať. Želal by som si takúto vládu aj na doživotie, keby bola taká možnosť.

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vytvoriť expertnú skupinu na riešenie

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

rozhodne áno Keď už sa niekto potrebuje zbaviť svojej problémovej firmy, veľmi by som sa čudoval, ak by si vybral korektnejšiu, zložitejšiu a drahšiu cestu riadnej likvidácie len preto, aby mal na konci lepší pocit. No aj tak je to krok vpred oproti dnešnej situácii, keď si výmax ex-offo musí podnikateľ na seba privolať tým, že si tento zásah úradnej moci objedná a zaplatí u niektorého z "likvidátorov".
Keď už sa niekto potrebuje zbaviť svojej problémovej firmy, veľmi by som sa čudoval, ak by si vybral korektnejšiu, zložitejšiu a drahšiu cestu riadnej likvidácie len preto, aby mal na konci lepší pocit. No aj tak je to krok vpred oproti dnešnej situácii, keď si výmax ex-offo musí podnikateľ na seba privolať tým, že si tento zásah úradnej moci objedná a zaplatí u niektorého z "likvidátorov".

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Rozhodne nie Bohužiaľ, negatíva prevažujú. Pribúda situácií, keď úrady a úradníci komplikujú našim členom podnikanie a zdržiavajú alebo znemožňujú výstavbu sietí, zatiaľčo ku konkurenčným podnikateľom sú ústretoví aj viac, než povoľuje zákon. Stúpa počet prípadov a aj suverenita, s akou sa to niekedy deje - akoby si niektorí brali z inšpiráciu z videa, kde je kráľom ten, kto sa s tým nebabre a dá to motorovou pílou.
Bohužiaľ, negatíva prevažujú. Pribúda situácií, keď úrady a úradníci komplikujú našim členom podnikanie a zdržiavajú alebo znemožňujú výstavbu sietí, zatiaľčo ku konkurenčným podnikateľom sú ústretoví aj viac, než povoľuje zákon. Stúpa počet prípadov a aj suverenita, s akou sa to niekedy deje - akoby si niektorí brali z inšpiráciu z videa, kde je kráľom ten, kto sa s tým nebabre a dá to motorovou pílou.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Skôr nie Konkurenčné prostredie viditeľne pomáha znižovať úroky na úveroch. Pokiaľ však ide o ostatné služby a najmä o poplatky za ne, tam akoby sa konkurenti navzájom inšpirovali, čo ešte sa dá spoplatniť alebo zdražiť.
Konkurenčné prostredie viditeľne pomáha znižovať úroky na úveroch. Pokiaľ však ide o ostatné služby a najmä o poplatky za ne, tam akoby sa konkurenti navzájom inšpirovali, čo ešte sa dá spoplatniť alebo zdražiť.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

inkasné spoločnosti Ako univerzálne riešenie, efektívne na väčšinu pohľadávok, sa nám osvedčila spolupráca s inkasnou spoločnosťou. Tá väčšinou preberie k životu aj dlžníkov, ktorí naše výzvy ignorujú. Inkasná spoločnosť buď pohľadávku vymôže, alebo nám odporučí ďalší postup - či už právnu cestu, alebo odpísanie pohľadávky ako nevymožiteľnej. Samozrejme, ak ide o pohľadávku voči nášmu dlhodobému partnerovi, ktorý je inak spoľahlivý, najprv individuálne dohodneme odklad splatnosti alebo splátkový kalendár, a až v prípade zlyhania posúvame pohľadávku na inkaso špecialistom.
Ako univerzálne riešenie, efektívne na väčšinu pohľadávok, sa nám osvedčila spolupráca s inkasnou spoločnosťou. Tá väčšinou preberie k životu aj dlžníkov, ktorí naše výzvy ignorujú. Inkasná spoločnosť buď pohľadávku vymôže, alebo nám odporučí ďalší postup - či už právnu cestu, alebo odpísanie pohľadávky ako nevymožiteľnej. Samozrejme, ak ide o pohľadávku voči nášmu dlhodobému partnerovi, ktorý je inak spoľahlivý, najprv individuálne dohodneme odklad splatnosti alebo splátkový kalendár, a až v prípade zlyhania posúvame pohľadávku na inkaso špecialistom.

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

skôr áno Slovenské paragrafy sú natoľko zamotané, že aj pri veľkej opatrnosti je veľmi jednoduché porušiť ich nevedomky či omylom. Môj známy, policajt, to raz výstižne zhodnotil slovami "Keď ráno človek vyjde z domu, v podstate je už jednou nohou v base". To, či je nejaké konanie trestným činom, je na posúdení príslušných orgánov, a z praxe viem, že tie vedia dôjsť aj v rovnakých veciach k úplne odlišným záverom.
Slovenské paragrafy sú natoľko zamotané, že aj pri veľkej opatrnosti je veľmi jednoduché porušiť ich nevedomky či omylom. Môj známy, policajt, to raz výstižne zhodnotil slovami "Keď ráno človek vyjde z domu, v podstate je už jednou nohou v base". To, či je nejaké konanie trestným činom, je na posúdení príslušných orgánov, a z praxe viem, že tie vedia dôjsť aj v rovnakých veciach k úplne odlišným záverom.

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie

Myslíte si, že dlhoročný výkonný vládny politik ako Robert Fico je vhodným kandidátom na ústavného sudcu?

14.01.2019

Rozhodne nie

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

subjektívny pocit šťastia

Je podľa vás rozumné a legitímne, ak štát cez odvody z obratu presúva zdroje medzi prepojenými odvetviami tak, ako to teraz pri obchodných reťazcoch a farmároch presadzuje SNS?

29.10.2018

rozhodne nie Nebude ďaleko od pravdy tvrdenie, že štátna pokladnica je deravá ako sito, a množstvo "našich ľudí" na nej hoduje. Zodpovedne riadený štát by mal zaplátať tieto diery a zodpovednejšie hospodáriť s prostriedkami, ktoré už má, a nie hľadať, komu by ešte mohol siahnuť na peniaze a transferovať ich do tejto diery. Obávam sa, že aj keby sme zaviedli sadzbu dane vo výške 100%, niektorým politikom by sa to stále málilo.
Nebude ďaleko od pravdy tvrdenie, že štátna pokladnica je deravá ako sito, a množstvo "našich ľudí" na nej hoduje. Zodpovedne riadený štát by mal zaplátať tieto diery a zodpovednejšie hospodáriť s prostriedkami, ktoré už má, a nie hľadať, komu by ešte mohol siahnuť na peniaze a transferovať ich do tejto diery. Obávam sa, že aj keby sme zaviedli sadzbu dane vo výške 100%, niektorým politikom by sa to stále málilo.

Myslíte si, že zmena zákona prostredníctvom legislatívneho „prílepku“ k úplne inému zákonu by mala byť ústavným súdom zakázaná?

24.09.2018

rozhodne áno

Zažili ste už, alebo niekto z vášho okolia, kybernetickú hrozbu, ktorá by ohrozila osobné alebo firemné financie?

17.09.2018

áno E-mailové vydieranie a trójske kone sú v poslednej dobe už takmer každodennou súčasťou života, primitívnych výzviev na zaplatenie v prepočte stoviek či tisícov EUR dostávame kvantá. No v blízkom okolí sme zažili aj sofistikovanejšie operácie - napadnutie e-mailovej schránky, odchytávanie správ, prepisovanie textu komunikácie, vrátane prepisovania čísel účtov v dodávateľských faktúrach. Kým sa na to prišlo, v nepravých rukách skončila podstatne väčšia čiastka..
E-mailové vydieranie a trójske kone sú v poslednej dobe už takmer každodennou súčasťou života, primitívnych výzviev na zaplatenie v prepočte stoviek či tisícov EUR dostávame kvantá. No v blízkom okolí sme zažili aj sofistikovanejšie operácie - napadnutie e-mailovej schránky, odchytávanie správ, prepisovanie textu komunikácie, vrátane prepisovania čísel účtov v dodávateľských faktúrach. Kým sa na to prišlo, v nepravých rukách skončila podstatne väčšia čiastka..

Vyšetruje sa podľa vás vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej dostatočne?

13.08.2018

rozhodne nie

Myslíte si, že odporúčania existujúcich zamestnancov (referral programy) môžu byť prínosné pre vašu firmu pri nábore nových pracovníkov?

06.08.2018

skôr áno

Môže dlhodobý a intenzívny tlak súkromného sektora na štát zmeniť zaužívané spôsoby verejného obstarávania?

16.07.2018

neviem / nevyjadrujem sa / iné Chcel by som odpovedať, že môže. Avšak z praxe vieme, že aj dlhodobé a intenzívne hádzanie hrachu na stenu vedie skôr k nedostatku hrachu či únave hádzajúceho, než k oslabeniu steny.
Chcel by som odpovedať, že môže. Avšak z praxe vieme, že aj dlhodobé a intenzívne hádzanie hrachu na stenu vedie skôr k nedostatku hrachu či únave hádzajúceho, než k oslabeniu steny.