Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Králik

Michal Králik
konateľ | UVEA Mediklinik, s.r.o., Martin

Otázka Odpoveď Komentár

Myslíte si, že automatizácia, digitalizácia a umelá inteligencia prinesú úbytok pracovných miest, alebo skôr vytvoria nové?

01.05.2017

prinesú skôr úbytok miest Populácia starne. V súvislosti s robotmi sa často skloňuje sektor starostlivosti o ľudí v domovoch dôchodcov a v hospicoch a to najmä v Japonsku. Tu môže nastať pokles ľudskej práce, keďže aj Slovensko bude o pár rokov patriť medzi najstaršie štáty sveta. V medicíne to skôr vidím na zvýšený dopyt po technologicky zdatných špecialistoch. Aj u nás na klinike už pracujeme v liečbe s virtuálnou realitou, ktorú musí lekár ovládať.
Populácia starne. V súvislosti s robotmi sa často skloňuje sektor starostlivosti o ľudí v domovoch dôchodcov a v hospicoch a to najmä v Japonsku. Tu môže nastať pokles ľudskej práce, keďže aj Slovensko bude o pár rokov patriť medzi najstaršie štáty sveta. V medicíne to skôr vidím na zvýšený dopyt po technologicky zdatných špecialistoch. Aj u nás na klinike už pracujeme v liečbe s virtuálnou realitou, ktorú musí lekár ovládať.

Ako často sa vo svojej práci či v osobnom živote stretávate s neprofesionalitou štátnej správy vyplývajúcou z politických nominácií?

21.11.2016

takmer vždy Naša štátna správa trpí na dve rozšírené, avšak liečiteľné ochorenia. Politickí nominanti v poslednom štádiu socializmu a politickí nominanti s roztrúsenými vedomosťami. Riešením je radikálny rez.
Naša štátna správa trpí na dve rozšírené, avšak liečiteľné ochorenia. Politickí nominanti v poslednom štádiu socializmu a politickí nominanti s roztrúsenými vedomosťami. Riešením je radikálny rez.

Myslíte si, že Slovensko môže byť modernou a dobre fungujúcou krajinou pre všetkých občanov?

31.10.2016

rozhodne áno Moderné krajiny postupne zaviedli technológie, ktoré prekonávajú vzdialenosti medzi ľuďmi, no zabúdajú na tvorbu spoločenských vzťahov. Z toho by sme sa mali poučiť. Potom Slovensko bude nie len modernou ale aj fungujúcou krajinou.
Moderné krajiny postupne zaviedli technológie, ktoré prekonávajú vzdialenosti medzi ľuďmi, no zabúdajú na tvorbu spoločenských vzťahov. Z toho by sme sa mali poučiť. Potom Slovensko bude nie len modernou ale aj fungujúcou krajinou.

Vnímate Donalda Trumpa ako reálnu hrozbu pre svet?

24.10.2016

rozhodne áno Trumpovi sa môže stať, že ho ľudia úplne prestanú brať vážne a potom bude hrozbou už len sám pre seba.
Trumpovi sa môže stať, že ho ľudia úplne prestanú brať vážne a potom bude hrozbou už len sám pre seba.

Ovplyvňujú podľa vás sociálne siete nálady v spoločnosti?

11.07.2016

rozhodne áno Určite, najmä Facebook ukazuje, akým spôsobom sa nálady v spoločnosti uberajú. Niektorí sa ho naučili zneužívať ako silnú komunikačnú platformu, ktorá nemá žiadne mantinely. Ukažkovým príkladom je strana Mariána Kotlebu
Určite, najmä Facebook ukazuje, akým spôsobom sa nálady v spoločnosti uberajú. Niektorí sa ho naučili zneužívať ako silnú komunikačnú platformu, ktorá nemá žiadne mantinely. Ukažkovým príkladom je strana Mariána Kotlebu

Môžu podľa vás terajšie historicky lacné úvery rozbehnúť novú vlnu príliš rizikových projektov, čo neskôr zaťaží celú ekonomiku?

16.05.2016

skôr nie Vyššia finančná gramotnosť prináša oproti minulým rokom so sebou aj rozumnejšie investície. Nič nenasvedčuje tomu, že by to mohol byť problém, azda len v prípade neočakávanej krízy v ekonomike.
Vyššia finančná gramotnosť prináša oproti minulým rokom so sebou aj rozumnejšie investície. Nič nenasvedčuje tomu, že by to mohol byť problém, azda len v prípade neočakávanej krízy v ekonomike.

Má virtuálna realita potenciál stať sa nástrojom na podporu podnikania?

09.05.2016

rozhodne áno Je to budúcnosť, firmy by tento segment nemali opomenúť. Na našej klinike liečime pacientov pomocou VR už viac ako rok.
Je to budúcnosť, firmy by tento segment nemali opomenúť. Na našej klinike liečime pacientov pomocou VR už viac ako rok.

Myslíte si, že sa na Slovensku prehlbuje sociálna a intelektuálna priepasť medzi elitou a bežnými ľuďmi?

14.03.2016

rozhodne áno Určite. Tým, ako sa tieto dve skupiny navzájom vnímajú, kazia sa aj ich vzťahy. S riešením to ale vždy funguje iba jednosmerne, teda elita musí pochopiť bežných ľudí, naopak to nefunguje
Určite. Tým, ako sa tieto dve skupiny navzájom vnímajú, kazia sa aj ich vzťahy. S riešením to ale vždy funguje iba jednosmerne, teda elita musí pochopiť bežných ľudí, naopak to nefunguje

Aké priority by podľa vás mala mať nová vláda, ktorá vzíde po víkendových parlamentných voľbách?

07.03.2016

verím, že ich aj splní Prioritou novej vlády by malo byť vyhlásenie verejného obstarávania na tím psychiatrov, budeme ich potrebovať.
Prioritou novej vlády by malo byť vyhlásenie verejného obstarávania na tím psychiatrov, budeme ich potrebovať.

Je podľa vás financovanie súkromných inštitútov (think tankov) dostatočne transparentné?

19.10.2015

skôr nie Financovanie organizácií pôsobiacich v tomto sektore je pomerne neprehľadné. Ide väčšinou o občianske združenia a neziskové organizácie, ktoré nemusia uverejňovať faktúry ani zmluvy. Napríklad správa auditora ako výročný dokument nepostačuje ako dôkaz transparentnosti. Mohlo by sa to zmeniť na systém podobný v štátnej správe, kde sa všetky dokumenty uverejňujú na webe v elektronickej forme.
Financovanie organizácií pôsobiacich v tomto sektore je pomerne neprehľadné. Ide väčšinou o občianske združenia a neziskové organizácie, ktoré nemusia uverejňovať faktúry ani zmluvy. Napríklad správa auditora ako výročný dokument nepostačuje ako dôkaz transparentnosti. Mohlo by sa to zmeniť na systém podobný v štátnej správe, kde sa všetky dokumenty uverejňujú na webe v elektronickej forme.

Znemožní zákon, ktorý zavádza register skutočných majiteľov „schránok“, zarábať týmto firmám na štáte?

05.10.2015

rozhodne nie Legislatívne opatrenie vôbec nerieši skutočných vlastníkov, v podstate je v tejto forme zbytočné.
Legislatívne opatrenie vôbec nerieši skutočných vlastníkov, v podstate je v tejto forme zbytočné.

Ako ovplyvní podľa vás podnikanie na Slovensku návrh zvýšiť minimálnu mzdu na 400 eur?

31.08.2015

ešte sa zhorší Zvýšenie minimálnej mzdy sa premietne do rastu cien, keďže sa zvýšia aj náklady na zamestnanca. Rast cien na Slovensku vôbec nie je úmerný rastu miezd, preto budú mať zamestnanci opäť menej, ako získajú.
Zvýšenie minimálnej mzdy sa premietne do rastu cien, keďže sa zvýšia aj náklady na zamestnanca. Rast cien na Slovensku vôbec nie je úmerný rastu miezd, preto budú mať zamestnanci opäť menej, ako získajú.

Prispievajú developeri a bežní stavebníci dostatočne na rozvoj obcí, napríklad vznik parkov, ihrísk či chodníkov?

29.06.2015

skôr nie Ide najmä satelitné obce, kde chýbajú škôlky a ihriská. Vždy to stojí a padá na starostovi a zastupiteľstve, ako si zmluvne ustriehnu developera pri plánovaní výstavby. Šablónový poplatok nemusí byť vždy férový, pretože každá obec môže mať iné potreby.
Ide najmä satelitné obce, kde chýbajú škôlky a ihriská. Vždy to stojí a padá na starostovi a zastupiteľstve, ako si zmluvne ustriehnu developera pri plánovaní výstavby. Šablónový poplatok nemusí byť vždy férový, pretože každá obec môže mať iné potreby.

Ako hodnotíte druhú vládu Roberta Fica?

11.05.2015

nedostatočná Ak bude takto vláda pokračovať ďalej, čoskoro pocíti silu skutočnej demokracie.
Ak bude takto vláda pokračovať ďalej, čoskoro pocíti silu skutočnej demokracie.

Myslíte si, že sa Slovensko dokáže navonok, ale aj dovnútra vizuálne predať?

30.03.2015

rozhodne áno Určite áno. Práve teraz prichádza tá vhodná doba. Technika a softvér na výrobu materiálov je dostupnejšia a lacnejšia a máme aj mnoho talentovaných ľudí, ktorí vedia tieto projekty urobiť za neporovnateľné ceny ako v minulosti.
Určite áno. Práve teraz prichádza tá vhodná doba. Technika a softvér na výrobu materiálov je dostupnejšia a lacnejšia a máme aj mnoho talentovaných ľudí, ktorí vedia tieto projekty urobiť za neporovnateľné ceny ako v minulosti.

Ako by mal štát riešiť problém starnutia populácie, ktorý vytvára tlak na verejné financie?

26.01.2015

udržať a posilniť druhý pilier Štát tieto nástroje má, ich využitie ale nebolo doteraz populárne. Ide najmä o dostupnejšie úvery na bývanie a aktívnu podporu mladých rodín. Táto investícia je efektívnejšia ako vlaky zadarmo.
Štát tieto nástroje má, ich využitie ale nebolo doteraz populárne. Ide najmä o dostupnejšie úvery na bývanie a aktívnu podporu mladých rodín. Táto investícia je efektívnejšia ako vlaky zadarmo.

Viete, koho budete voliť v najbližších parlamentných voľbách?

19.01.2015

rozhodne áno Dôverujem OKS, je to strana, ktorej predstavitelia prinášajú reformné myšlienky, ktoré sa nenesú na vlne populizmu ale sú založené na skutočných faktoch.
Dôverujem OKS, je to strana, ktorej predstavitelia prinášajú reformné myšlienky, ktoré sa nenesú na vlne populizmu ale sú založené na skutočných faktoch.

Myslíte si, že prenikanie islamu do Európy je hrozbou pre bezpečnosť kontinentu?

12.01.2015

rozhodne nie Počas mojej návštevy Iránu som postrehol rozdiely medzi nami a arabmi, neboli však o intolerancii ale skôr o dvoch rozdielnych kultúrach s vlastnou históriou. Skôr by sme sa mali báť radikálov na oboch stranách pomyselnej barikády a úmyselne narúšajú vzťahy, ktoré sa medzi našimi kultúrami tvoria. Riešenie tohto problému nepríde v najbližších rokoch. Prepojenie kultúr a ich vývoj trvá stovky rokov a je len na ľuďoch, ako ho budú akceptovať, či vojnou alebo toleranciou a pochopením.
Počas mojej návštevy Iránu som postrehol rozdiely medzi nami a arabmi, neboli však o intolerancii ale skôr o dvoch rozdielnych kultúrach s vlastnou históriou. Skôr by sme sa mali báť radikálov na oboch stranách pomyselnej barikády a úmyselne narúšajú vzťahy, ktoré sa medzi našimi kultúrami tvoria. Riešenie tohto problému nepríde v najbližších rokoch. Prepojenie kultúr a ich vývoj trvá stovky rokov a je len na ľuďoch, ako ho budú akceptovať, či vojnou alebo toleranciou a pochopením.

Mal by podľa vás štát vedieť, kto stojí za schránkovými firmami, s ktorými obchoduje?

01.12.2014

rozhodne áno Ja si myslím, že štát to vie.
Ja si myslím, že štát to vie.

Pociťujete stagnáciu ekonomiky eurozóny vo vašom biznise?

17.11.2014

rozhodne nie V našom sektore služieb sa stagnácia neprejavuje, ľudia tu viac začínajú odlišovať kvalitné medicínske služby od nekvalitných a preto pociťujeme skôr nárast záujmu ako stagnáciu či pokles.
V našom sektore služieb sa stagnácia neprejavuje, ľudia tu viac začínajú odlišovať kvalitné medicínske služby od nekvalitných a preto pociťujeme skôr nárast záujmu ako stagnáciu či pokles.