Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Bošňák

Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku | EY v SR

Otázka Odpoveď Komentár

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

nedostatočná

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS Bez komentovania toho akým tempom sa stavajú diaľnice a opravujú cesty, tento počin z dielne SNS potenciálne pomôže jedine stranám koalície. Je to ďalší nesystémový nezmysel, nepredvídaný krok, zásah do štátneho rozpočtu, ktorý akiste vyvolá otázky od Európskej komisie. Tak často kritizovaná nestabilita a nepredvídateľnosť nášho právneho systému a podnikateľského prostredia dostala ďalšie hnojivo na svoj rast.
Bez komentovania toho akým tempom sa stavajú diaľnice a opravujú cesty, tento počin z dielne SNS potenciálne pomôže jedine stranám koalície. Je to ďalší nesystémový nezmysel, nepredvídaný krok, zásah do štátneho rozpočtu, ktorý akiste vyvolá otázky od Európskej komisie. Tak často kritizovaná nestabilita a nepredvídateľnosť nášho právneho systému a podnikateľského prostredia dostala ďalšie hnojivo na svoj rast.

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

je to dobrý predvolebný ťah na voličov Diaľnice sú takým evergreenom predvolebných kampaní. Samy osebe ale nie sú riešením na najpálčivejšie problémy krajiny. Za 30 rokov sme neboli schopní dostavať rozumnú sieť a teraz prídu partie, ktoré sa mimochodom v ekonomicko-politickom prostredí pohybujú tých 30 rokov a chcú ešte viac zadĺžiť naše deti. A prečo by sme im to mali zrovna teraz uveriť ...?
Diaľnice sú takým evergreenom predvolebných kampaní. Samy osebe ale nie sú riešením na najpálčivejšie problémy krajiny. Za 30 rokov sme neboli schopní dostavať rozumnú sieť a teraz prídu partie, ktoré sa mimochodom v ekonomicko-politickom prostredí pohybujú tých 30 rokov a chcú ešte viac zadĺžiť naše deti. A prečo by sme im to mali zrovna teraz uveriť ...?

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

výrazne V súvislosti s demografickým vývojom bol priebežný dôchodkový systém už aj tak dosť diskutovanou témou. Zásahy do druhého piliera, náš postoj k imigrantom (ktorí by mohli pri serióznej imigračnej politika do určitej miery nahradiť starnúcu pracovnú silu) v konečnom dôsledku nezvyšujú dôveru v existujúci dôchodkový systém. A toto populistické opatrenie bez odbornej diskusie o dlhodobejšom vplyve je povestným klincom do rakvy. Explicitne totiž navádza na "optimalizáciu" platenia odvodových povinností, keďže pre mnohých v súčasnosti pracujúcich je budúci dôchodok už iba funkciou času a nie výšky odvodu.
V súvislosti s demografickým vývojom bol priebežný dôchodkový systém už aj tak dosť diskutovanou témou. Zásahy do druhého piliera, náš postoj k imigrantom (ktorí by mohli pri serióznej imigračnej politika do určitej miery nahradiť starnúcu pracovnú silu) v konečnom dôsledku nezvyšujú dôveru v existujúci dôchodkový systém. A toto populistické opatrenie bez odbornej diskusie o dlhodobejšom vplyve je povestným klincom do rakvy. Explicitne totiž navádza na "optimalizáciu" platenia odvodových povinností, keďže pre mnohých v súčasnosti pracujúcich je budúci dôchodok už iba funkciou času a nie výšky odvodu.

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

skôr áno

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Myslím, že by už konečne bolo dobré sa vyvarovať takýchto nesystematických opatrení a skutočne sa zamyslieť nad predvídateľnosťou nášho podnikateľského prostredia, ktoré je tak často kritizované. Toto určite nepovzbudí potenciálnych investorov, lebo si logicky položia otázku, čo a v akej výške príde budúci týždeň. A kto to zaplatí ? Budúcej vláde to umožní zvýšiť dlh, ktorý raz bude treba splatiť (tipujem, že z našich daní) a banky sa s tým tiež nejak vysporiadajú vo svojej cenotvorbe alebo v horšom prípade obmedzením nejakých investícií alebo nákladov (napr. osobných). Takže občan zaplatí asi tak dvakrát.
Myslím, že by už konečne bolo dobré sa vyvarovať takýchto nesystematických opatrení a skutočne sa zamyslieť nad predvídateľnosťou nášho podnikateľského prostredia, ktoré je tak často kritizované. Toto určite nepovzbudí potenciálnych investorov, lebo si logicky položia otázku, čo a v akej výške príde budúci týždeň. A kto to zaplatí ? Budúcej vláde to umožní zvýšiť dlh, ktorý raz bude treba splatiť (tipujem, že z našich daní) a banky sa s tým tiež nejak vysporiadajú vo svojej cenotvorbe alebo v horšom prípade obmedzením nejakých investícií alebo nákladov (napr. osobných). Takže občan zaplatí asi tak dvakrát.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

v spolupráci so súkromným sektorom

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

príležitostne Žijeme v dobe, keď relevantné informácie majú veľkú hodnotu a ich zneužitie môže spôsobiť enormné škody. Nemyslím si, že šifrovanie a celková paranoja zo zneužitia je absolútne nevyhnutnou súčasťou života, ale opatrnosť podľa okolností je vždy na mieste. Osobne som názoru, že celkovo mailovú a telefonickú komunikáciu treba obmedziť na nevyhnutné minimum a nahradiť osobným kontaktom. Ono priveľa mailov a SMS sa vie vypomstiť.
Žijeme v dobe, keď relevantné informácie majú veľkú hodnotu a ich zneužitie môže spôsobiť enormné škody. Nemyslím si, že šifrovanie a celková paranoja zo zneužitia je absolútne nevyhnutnou súčasťou života, ale opatrnosť podľa okolností je vždy na mieste. Osobne som názoru, že celkovo mailovú a telefonickú komunikáciu treba obmedziť na nevyhnutné minimum a nahradiť osobným kontaktom. Ono priveľa mailov a SMS sa vie vypomstiť.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

skôr nie

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

v menšom rozsahu ako v minulosti

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

právna cesta

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno Samozrejme. Máme čoraz viac seniorov a zároveň sa predlžuje doba dožitia. Na druhej strane v priemysle prebieha robotizácia, takže niektoré povolania budú zanikať a uvoľnovať ľudský kapitál. Vhodná konštelácia na preorientovanie časti pracujúcej populácie do sektora služieb pre seniorov. Už len dôchodky, aby rástli. Ale veď nechajme sa prekvapiť ďalšími socialnymi balíčkami :-).
Samozrejme. Máme čoraz viac seniorov a zároveň sa predlžuje doba dožitia. Na druhej strane v priemysle prebieha robotizácia, takže niektoré povolania budú zanikať a uvoľnovať ľudský kapitál. Vhodná konštelácia na preorientovanie časti pracujúcej populácie do sektora služieb pre seniorov. Už len dôchodky, aby rástli. Ale veď nechajme sa prekvapiť ďalšími socialnymi balíčkami :-).

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Skôr áno Je to zákon, ktorého účinky sa prejavia o mnoho volebných období neskôr (takýto tovar sa krásne predáva). Nevidel som odbornú diskusiu pred jeho prijatím, iba reakcie na túto skutočnosť. Myslím, že ide o predvolebný populizmus, ktorý môže mať negatívne dôsledky na generáciu súčasných pracujúcich. Nuž, treba to transparentne spočítať, urobiť osvetu a pravdepodobne to zodpovedne zmeniť (ako mnoho iných nápadov).
Je to zákon, ktorého účinky sa prejavia o mnoho volebných období neskôr (takýto tovar sa krásne predáva). Nevidel som odbornú diskusiu pred jeho prijatím, iba reakcie na túto skutočnosť. Myslím, že ide o predvolebný populizmus, ktorý môže mať negatívne dôsledky na generáciu súčasných pracujúcich. Nuž, treba to transparentne spočítať, urobiť osvetu a pravdepodobne to zodpovedne zmeniť (ako mnoho iných nápadov).

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie firemnej dane Zníženie dane z príjmu právnických osôb vie priniesť rýchlu úsporu pre firmy, ktorú môžu hneď reinvestovať a zároveň má potenciál prilákať nových investorov. V regióne máme totiž najvyššiu sadzbu a krajina začína byť nekonkurencieschopná. V dlhodobej perspektíve by určite pomohlo zníženie odvodov, umožnilo by rýchlejšie a flexibilnejšie rozhodnutia o zamestnávaní ľudí a v konečnom dôsledku by prinieslo výšší čistý príjem zamestnancom a takisto úsporu firmám.
Zníženie dane z príjmu právnických osôb vie priniesť rýchlu úsporu pre firmy, ktorú môžu hneď reinvestovať a zároveň má potenciál prilákať nových investorov. V regióne máme totiž najvyššiu sadzbu a krajina začína byť nekonkurencieschopná. V dlhodobej perspektíve by určite pomohlo zníženie odvodov, umožnilo by rýchlejšie a flexibilnejšie rozhodnutia o zamestnávaní ľudí a v konečnom dôsledku by prinieslo výšší čistý príjem zamestnancom a takisto úsporu firmám.

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

skôr nie Ak by štát prišiel s fundovanou analýzou prečo to robí, tak by sa dalo o tom uvažovat. Ostatný zásah do fungovania reťazcov formou špeciálneho odvodu , ale priniesom zdraženie pre spotrebiteľa. Takže odpoveď je : Štát nech sa do všetkého nepletie !
Ak by štát prišiel s fundovanou analýzou prečo to robí, tak by sa dalo o tom uvažovat. Ostatný zásah do fungovania reťazcov formou špeciálneho odvodu , ale priniesom zdraženie pre spotrebiteľa. Takže odpoveď je : Štát nech sa do všetkého nepletie !

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

18.02.2019

rozhodne nie Rekreačné poukazy sú hlavne administratívna záťaž pre zamestnávateľov. Cestovnému ruchu by pomohli kvalitnejšie služby,lepšia doprava a zjednodušenie podnikania relevantných subjektov a nie takýto vynútený nezmysel.
Rekreačné poukazy sú hlavne administratívna záťaž pre zamestnávateľov. Cestovnému ruchu by pomohli kvalitnejšie služby,lepšia doprava a zjednodušenie podnikania relevantných subjektov a nie takýto vynútený nezmysel.

Myslíte si, že služby motivačných koučov a mentorov by pre vašu firmu boli prínosné?

11.02.2019

skôr áno Spokojní, motivovaní a angažovaní zamestnanci sú kľúčom k úspechu každej spoločnosti. Preto je zo strany spoločnosti(zamestnávateľa) nevyhnutné angažovanosť zamestnancov rozvíjať – poznať svojich kolegov, jasne formulovať požiadavky a očakávania zo strany spoločnosti, nachádzať príležitosti pre využitie ich potenciálu a zručností, zadávať im dostatočný priestor pri plnení zodpovedných úloh, poskytovať im spätnú väzbu, umožniť im kariérne rásť a odmeňovať ich za ich výkony a výsledky. Spoločnosť EY praktizuje interný koučing naprieč všetkými úrovňami a to výrazne prispieva k zvyšovaniu motivácie našich zamestnancov.
Spokojní, motivovaní a angažovaní zamestnanci sú kľúčom k úspechu každej spoločnosti. Preto je zo strany spoločnosti(zamestnávateľa) nevyhnutné angažovanosť zamestnancov rozvíjať – poznať svojich kolegov, jasne formulovať požiadavky a očakávania zo strany spoločnosti, nachádzať príležitosti pre využitie ich potenciálu a zručností, zadávať im dostatočný priestor pri plnení zodpovedných úloh, poskytovať im spätnú väzbu, umožniť im kariérne rásť a odmeňovať ich za ich výkony a výsledky. Spoločnosť EY praktizuje interný koučing naprieč všetkými úrovňami a to výrazne prispieva k zvyšovaniu motivácie našich zamestnancov.

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie Myslím, že je to populistický nápad motivovaný sentimentom, že "vojna urobí z chlapca chlapa". Pre drvivú väčšinu účastníkov a aj pre hospodárstvo by to bola strata a ďaleko väčší zmysel má venovať sa po skončení štúdia vyštudovanej profesii. V čase, ked sa nevie parlament dohodnúť ani na dokumente o bezpečnostnej stratégii, je potencialne naháňanie mužov (a prečo nie aj žien ?) do kasárni nezmysel.
Myslím, že je to populistický nápad motivovaný sentimentom, že "vojna urobí z chlapca chlapa". Pre drvivú väčšinu účastníkov a aj pre hospodárstvo by to bola strata a ďaleko väčší zmysel má venovať sa po skončení štúdia vyštudovanej profesii. V čase, ked sa nevie parlament dohodnúť ani na dokumente o bezpečnostnej stratégii, je potencialne naháňanie mužov (a prečo nie aj žien ?) do kasárni nezmysel.