Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Sukupčák

Martin Sukupčák
konateľ | BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec

Otázka Odpoveď Komentár

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

skôr áno Vynaliezavosť slovenských "podnikateľov" nepozná hraníc a mám obavy, že aj v tomto prípade sa to využije v prospech špekulantov a okradnutie poctivých podnikateľov
Vynaliezavosť slovenských "podnikateľov" nepozná hraníc a mám obavy, že aj v tomto prípade sa to využije v prospech špekulantov a okradnutie poctivých podnikateľov

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr nie Za terajšieho stavu to považujem aj ako legitímnu formu politického nátlaku pred voľbami s cieľom mobilizácie voličov. Predsa okolnosti okolo vyberania diaľničných poplatkov a ich nevyužívania na investície do ciest ale obohacovanie vreciek SMER - áckej partaje legimituzujú štrajk aj s takýmto účelom.
Za terajšieho stavu to považujem aj ako legitímnu formu politického nátlaku pred voľbami s cieľom mobilizácie voličov. Predsa okolnosti okolo vyberania diaľničných poplatkov a ich nevyužívania na investície do ciest ale obohacovanie vreciek SMER - áckej partaje legimituzujú štrajk aj s takýmto účelom.

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Skôr nie Čo do úspešnosti firmy hodnotím rok ako dobrý až veľmi dobrý. Dosiahli sme rast obratu aj zisku. Celé je to však znehodnotené poznaním, že vyššie odvody a vyššie dane neskončili v prospech Slovenska ale vo vreckách vládnucej mafie. Informácie z Threemy sú v tomto smere desivé a demotivujúce.
Čo do úspešnosti firmy hodnotím rok ako dobrý až veľmi dobrý. Dosiahli sme rast obratu aj zisku. Celé je to však znehodnotené poznaním, že vyššie odvody a vyššie dane neskončili v prospech Slovenska ale vo vreckách vládnucej mafie. Informácie z Threemy sú v tomto smere desivé a demotivujúce.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne áno

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Boj proti mafii Boj proti vládnúcej mafii, ktorá zmenila správu vecí verejných na preteky v rozkrádaní štátu. Najvyšší vládny úradníci a ich "spoluhráči" získali presvedčenie, že majú právo na neobmedzené hromadenie súkromného majetku a to akýmkoľvek spôsobom. Nasledovná kampaň bude mať najťažšiu úlohu v tom ako otvoriť oči a presvedčiť okrádaného občana, že tu nejde o liberalizmus, o nových alebo starých politikov, nejde o balíčky a sociálne istoty ale ide ich základné právo nenechať sa okrádať. A keď niekto doteraz porušoval zákony, kradol a korumpoval, tak musí dostať primeraný trest a nie život v luxuse V Dubaji, Belize a.p.
Boj proti vládnúcej mafii, ktorá zmenila správu vecí verejných na preteky v rozkrádaní štátu. Najvyšší vládny úradníci a ich "spoluhráči" získali presvedčenie, že majú právo na neobmedzené hromadenie súkromného majetku a to akýmkoľvek spôsobom. Nasledovná kampaň bude mať najťažšiu úlohu v tom ako otvoriť oči a presvedčiť okrádaného občana, že tu nejde o liberalizmus, o nových alebo starých politikov, nejde o balíčky a sociálne istoty ale ide ich základné právo nenechať sa okrádať. A keď niekto doteraz porušoval zákony, kradol a korumpoval, tak musí dostať primeraný trest a nie život v luxuse V Dubaji, Belize a.p.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Banky si svoje zisky zabezpečia vždy. Ony nepotrebujú rokovať s klientmi, či už sú to fyzické alebo právnického osoby. Jednostranne sa rozhodnú zvýšiť poplatky alebo zavedú nové. Výkriky Fica sú len populistickým marketingom pred voľbami. Tento nezodpovedný politik spolu so svojou družinou nekompetentných pritakávačov nás dovedie na okraj ekonomického úpadku. O morálnom ani nehovorím.
Banky si svoje zisky zabezpečia vždy. Ony nepotrebujú rokovať s klientmi, či už sú to fyzické alebo právnického osoby. Jednostranne sa rozhodnú zvýšiť poplatky alebo zavedú nové. Výkriky Fica sú len populistickým marketingom pred voľbami. Tento nezodpovedný politik spolu so svojou družinou nekompetentných pritakávačov nás dovedie na okraj ekonomického úpadku. O morálnom ani nehovorím.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Zodpovednosť za seba samého

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

veľmi výrazne Samotná minimálna mzda takmer vôbec, ale zvýšenie príplatkov s tým spojených v oblasti ubytovacích a reštauračných služieb až likvidačne. Museli sme prevádzku hotela ukončiť a hotel, hoci je umiestnený v lukratívnom prostredí, predať.
Samotná minimálna mzda takmer vôbec, ale zvýšenie príplatkov s tým spojených v oblasti ubytovacích a reštauračných služieb až likvidačne. Museli sme prevádzku hotela ukončiť a hotel, hoci je umiestnený v lukratívnom prostredí, predať.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Možnosť realizácie podozrivých operácií Veľmi negatívne. Je to často snaha o všetky štyri možnosti, z ktorých prvé tri nesvedčia o morálnych kvalitách vlastníkov a ich hlavným cieľom je nedať štátu a teda občanom SR nič. Druhá otázka je, ako by s odvedenými daňami štát naložil. Ak majú skončiť vo vreckách korupčných politikov a úradníkov, tak sa registrácii v daňových rajoch ani nečudujem.
Veľmi negatívne. Je to často snaha o všetky štyri možnosti, z ktorých prvé tri nesvedčia o morálnych kvalitách vlastníkov a ich hlavným cieľom je nedať štátu a teda občanom SR nič. Druhá otázka je, ako by s odvedenými daňami štát naložil. Ak majú skončiť vo vreckách korupčných politikov a úradníkov, tak sa registrácii v daňových rajoch ani nečudujem.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno Určite im to skomplikuje podnikanie, ale nie natoľko aby to nevedeli obísť cez spriaznené osoby. V každom prípade je to krok dopredu. Po 30 rokoch od nežnej revolúcie "rapídne" tempo v zlepšovaní podnikateľského prostredia a podpore slušných podnikateľov.
Určite im to skomplikuje podnikanie, ale nie natoľko aby to nevedeli obísť cez spriaznené osoby. V každom prípade je to krok dopredu. Po 30 rokoch od nežnej revolúcie "rapídne" tempo v zlepšovaní podnikateľského prostredia a podpore slušných podnikateľov.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie vôbec som sa s tým nestretol, ale ponuky spôsobom "na faktúru, alebo cash" dostávam často.
vôbec som sa s tým nestretol, ale ponuky spôsobom "na faktúru, alebo cash" dostávam často.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Nielenže sa dá, ale sa aj musí dať. Otázka je ako definujeme pojem "hospodársky rast". Ak je to len z roka na rok za každú cenu zvyšovanie HDP a nie aj zvyšovanie kvality života, k čomu patrí aj prostredie v akom žijeme, tak to nie je hospodársky rast, ale devastácia planéty Zem.
Nielenže sa dá, ale sa aj musí dať. Otázka je ako definujeme pojem "hospodársky rast". Ak je to len z roka na rok za každú cenu zvyšovanie HDP a nie aj zvyšovanie kvality života, k čomu patrí aj prostredie v akom žijeme, tak to nie je hospodársky rast, ale devastácia planéty Zem.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne nie

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Rozhodne áno Likvidačné už je. Rozhodli sme sa predať hotel pre stúpajúce náklady nielen na mzdy, ale aj pre stúpajúci počet rôznych nezmyselných poplatkov pri jeho prevádzke. Poukážky síce prinášajú zvýšené tržby, ale maržu z nich zhltnú obchodníci s nimi za provízie, ktoré sú vyššie ako zisk hotela. Premietnuť tieto náklady do vyšších cien prakticky nie je možné pretlak v ponuke hotelov na trhu. Jedinou únikovou cestou je "optimalizácia tržieb" cez nepriznané výnosy a vyplácanie čiernej mzdy bez odvodov. My sme radšej volili cestu predaja hotela za dumpingovú cenu.
Likvidačné už je. Rozhodli sme sa predať hotel pre stúpajúce náklady nielen na mzdy, ale aj pre stúpajúci počet rôznych nezmyselných poplatkov pri jeho prevádzke. Poukážky síce prinášajú zvýšené tržby, ale maržu z nich zhltnú obchodníci s nimi za provízie, ktoré sú vyššie ako zisk hotela. Premietnuť tieto náklady do vyšších cien prakticky nie je možné pretlak v ponuke hotelov na trhu. Jedinou únikovou cestou je "optimalizácia tržieb" cez nepriznané výnosy a vyplácanie čiernej mzdy bez odvodov. My sme radšej volili cestu predaja hotela za dumpingovú cenu.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

skôr áno V princípe to považujem za nesystémový krok, pretože umožňuje aj budúcim dlžníkom dopredu kalkulovať z neuhrádzaním záväzkov. Avšak terajší stav hromadenia neriešených alebo nevymožiteľných exekúcií, ktorý zavinili všetky doterajšie vlády je nutné raz zastaviť a iné lepšie riešenie asi neexistuje. Akceptujem to ako nutné zlo.
V princípe to považujem za nesystémový krok, pretože umožňuje aj budúcim dlžníkom dopredu kalkulovať z neuhrádzaním záväzkov. Avšak terajší stav hromadenia neriešených alebo nevymožiteľných exekúcií, ktorý zavinili všetky doterajšie vlády je nutné raz zastaviť a iné lepšie riešenie asi neexistuje. Akceptujem to ako nutné zlo.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Rozhodne nie Zatiaľ len sledujem, že banky si zvyšujú a zavádzajú nové poplatky.
Zatiaľ len sledujem, že banky si zvyšujú a zavádzajú nové poplatky.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

príležitostne

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neplánujeme žiadne proaktívne opatrenia

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie V žiadnom prípade. Protekcionalizmus len poškodzuje tých, ktorý nemajú k nemu prístup a z dlhodobého hľadiska nič nerieši. Naopak len pomáha prežívať podnikaniu, ktoré aj tak nemá nádej na prežitie.
V žiadnom prípade. Protekcionalizmus len poškodzuje tých, ktorý nemajú k nemu prístup a z dlhodobého hľadiska nič nerieši. Naopak len pomáha prežívať podnikaniu, ktoré aj tak nemá nádej na prežitie.