Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Sukupčák

Martin Sukupčák
konateľ | BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

skôr áno Vadí mi tam len Hollý. Tento právnik, ktorý hovorí do niečoho čomu vôbec nerozumie a má kreslo len aby nejaké mal, kazí dojem kompetentnosti a nádeje, že sa všetko zmení.
Vadí mi tam len Hollý. Tento právnik, ktorý hovorí do niečoho čomu vôbec nerozumie a má kreslo len aby nejaké mal, kazí dojem kompetentnosti a nádeje, že sa všetko zmení.

Rodiaca sa vláda avizuje výstavbu nájomných bytov. Čo by bola podľa vás najlepšia alternatíva?

16.03.2020

Súkromné firmy podporené vhodnou legislatívou Najdôležitejšie je nenechať rozhodovať o stavebnej problematike navoňaného advokáta, ale ponechať to na kompetentných manažérov zo stavebníctva a finančníctva. Čítal som bludy dvojice Kollár a Hollý. Mal som problém s ovládaním sa. V stavebníctve robím viac ako 40 rokov takže trochu tomu rozumiem. Zľakol som sa, že títo dvaja to myslia vážne. Našťastie im Sulík, Odor a Kiss pomohli to rozchodiť.
Najdôležitejšie je nenechať rozhodovať o stavebnej problematike navoňaného advokáta, ale ponechať to na kompetentných manažérov zo stavebníctva a finančníctva. Čítal som bludy dvojice Kollár a Hollý. Mal som problém s ovládaním sa. V stavebníctve robím viac ako 40 rokov takže trochu tomu rozumiem. Zľakol som sa, že títo dvaja to myslia vážne. Našťastie im Sulík, Odor a Kiss pomohli to rozchodiť.

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Pravdepodobne nie

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

nedostatočná Keby sa dalo tak im dám 5-. Nielen končiacej vlády ale celému 12-ročnému obdobiu vlády SMER-u ako premrhanej príležitosti využiť ekonomický rast na konsolidáciu financií a investície do modernizácie spoločnosti o školstve a zdravotníctve ani nehovoriac. K tomu pridávam stratu viery občanov žiť v spravodlivom štáte, čo je asi najväčším hriechom "sociálnej demokracie"
Keby sa dalo tak im dám 5-. Nielen končiacej vlády ale celému 12-ročnému obdobiu vlády SMER-u ako premrhanej príležitosti využiť ekonomický rast na konsolidáciu financií a investície do modernizácie spoločnosti o školstve a zdravotníctve ani nehovoriac. K tomu pridávam stratu viery občanov žiť v spravodlivom štáte, čo je asi najväčším hriechom "sociálnej demokracie"

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Neviem/nevyjadrujem sa/iné Je to len sprostý populizmus. To, že bola s firmou SKYTOLL podpísaná nezmyselne nevýhodná zmluva (o dodatkoch nehovoriac) nenapraví nejaké zrušenie diaľničných známok. Tento krok dvoch skorumpovaných politických strán pár dní pred voľbami je len do očí bijúcou populistickou hlúposťou. A to je ešte veľmi slušné slovo.
Je to len sprostý populizmus. To, že bola s firmou SKYTOLL podpísaná nezmyselne nevýhodná zmluva (o dodatkoch nehovoriac) nenapraví nejaké zrušenie diaľničných známok. Tento krok dvoch skorumpovaných politických strán pár dní pred voľbami je len do očí bijúcou populistickou hlúposťou. A to je ešte veľmi slušné slovo.

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vypísať tender na nového dodávateľa

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

je to dobrý predvolebný ťah na voličov Lebo tí, čo to šíria buď nemajú rozum, alebo nevedia čo je to zodpovednosť alebo vôbec neovládajú elementárnu sedliacku ekonomiku, že požičať si môžem len toľko, koľko dokážem bez problémov aj splatiť. Z prázdnej hlavy nemôže prísť rozumný nápad.
Lebo tí, čo to šíria buď nemajú rozum, alebo nevedia čo je to zodpovednosť alebo vôbec neovládajú elementárnu sedliacku ekonomiku, že požičať si môžem len toľko, koľko dokážem bez problémov aj splatiť. Z prázdnej hlavy nemôže prísť rozumný nápad.

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

skôr áno Vynaliezavosť slovenských "podnikateľov" nepozná hraníc a mám obavy, že aj v tomto prípade sa to využije v prospech špekulantov a okradnutie poctivých podnikateľov
Vynaliezavosť slovenských "podnikateľov" nepozná hraníc a mám obavy, že aj v tomto prípade sa to využije v prospech špekulantov a okradnutie poctivých podnikateľov

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr nie Za terajšieho stavu to považujem aj ako legitímnu formu politického nátlaku pred voľbami s cieľom mobilizácie voličov. Predsa okolnosti okolo vyberania diaľničných poplatkov a ich nevyužívania na investície do ciest ale obohacovanie vreciek SMER - áckej partaje legimituzujú štrajk aj s takýmto účelom.
Za terajšieho stavu to považujem aj ako legitímnu formu politického nátlaku pred voľbami s cieľom mobilizácie voličov. Predsa okolnosti okolo vyberania diaľničných poplatkov a ich nevyužívania na investície do ciest ale obohacovanie vreciek SMER - áckej partaje legimituzujú štrajk aj s takýmto účelom.

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Skôr nie Čo do úspešnosti firmy hodnotím rok ako dobrý až veľmi dobrý. Dosiahli sme rast obratu aj zisku. Celé je to však znehodnotené poznaním, že vyššie odvody a vyššie dane neskončili v prospech Slovenska ale vo vreckách vládnucej mafie. Informácie z Threemy sú v tomto smere desivé a demotivujúce.
Čo do úspešnosti firmy hodnotím rok ako dobrý až veľmi dobrý. Dosiahli sme rast obratu aj zisku. Celé je to však znehodnotené poznaním, že vyššie odvody a vyššie dane neskončili v prospech Slovenska ale vo vreckách vládnucej mafie. Informácie z Threemy sú v tomto smere desivé a demotivujúce.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne áno

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Boj proti mafii Boj proti vládnúcej mafii, ktorá zmenila správu vecí verejných na preteky v rozkrádaní štátu. Najvyšší vládny úradníci a ich "spoluhráči" získali presvedčenie, že majú právo na neobmedzené hromadenie súkromného majetku a to akýmkoľvek spôsobom. Nasledovná kampaň bude mať najťažšiu úlohu v tom ako otvoriť oči a presvedčiť okrádaného občana, že tu nejde o liberalizmus, o nových alebo starých politikov, nejde o balíčky a sociálne istoty ale ide ich základné právo nenechať sa okrádať. A keď niekto doteraz porušoval zákony, kradol a korumpoval, tak musí dostať primeraný trest a nie život v luxuse V Dubaji, Belize a.p.
Boj proti vládnúcej mafii, ktorá zmenila správu vecí verejných na preteky v rozkrádaní štátu. Najvyšší vládny úradníci a ich "spoluhráči" získali presvedčenie, že majú právo na neobmedzené hromadenie súkromného majetku a to akýmkoľvek spôsobom. Nasledovná kampaň bude mať najťažšiu úlohu v tom ako otvoriť oči a presvedčiť okrádaného občana, že tu nejde o liberalizmus, o nových alebo starých politikov, nejde o balíčky a sociálne istoty ale ide ich základné právo nenechať sa okrádať. A keď niekto doteraz porušoval zákony, kradol a korumpoval, tak musí dostať primeraný trest a nie život v luxuse V Dubaji, Belize a.p.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Banky si svoje zisky zabezpečia vždy. Ony nepotrebujú rokovať s klientmi, či už sú to fyzické alebo právnického osoby. Jednostranne sa rozhodnú zvýšiť poplatky alebo zavedú nové. Výkriky Fica sú len populistickým marketingom pred voľbami. Tento nezodpovedný politik spolu so svojou družinou nekompetentných pritakávačov nás dovedie na okraj ekonomického úpadku. O morálnom ani nehovorím.
Banky si svoje zisky zabezpečia vždy. Ony nepotrebujú rokovať s klientmi, či už sú to fyzické alebo právnického osoby. Jednostranne sa rozhodnú zvýšiť poplatky alebo zavedú nové. Výkriky Fica sú len populistickým marketingom pred voľbami. Tento nezodpovedný politik spolu so svojou družinou nekompetentných pritakávačov nás dovedie na okraj ekonomického úpadku. O morálnom ani nehovorím.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Zodpovednosť za seba samého

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

veľmi výrazne Samotná minimálna mzda takmer vôbec, ale zvýšenie príplatkov s tým spojených v oblasti ubytovacích a reštauračných služieb až likvidačne. Museli sme prevádzku hotela ukončiť a hotel, hoci je umiestnený v lukratívnom prostredí, predať.
Samotná minimálna mzda takmer vôbec, ale zvýšenie príplatkov s tým spojených v oblasti ubytovacích a reštauračných služieb až likvidačne. Museli sme prevádzku hotela ukončiť a hotel, hoci je umiestnený v lukratívnom prostredí, predať.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Možnosť realizácie podozrivých operácií Veľmi negatívne. Je to často snaha o všetky štyri možnosti, z ktorých prvé tri nesvedčia o morálnych kvalitách vlastníkov a ich hlavným cieľom je nedať štátu a teda občanom SR nič. Druhá otázka je, ako by s odvedenými daňami štát naložil. Ak majú skončiť vo vreckách korupčných politikov a úradníkov, tak sa registrácii v daňových rajoch ani nečudujem.
Veľmi negatívne. Je to často snaha o všetky štyri možnosti, z ktorých prvé tri nesvedčia o morálnych kvalitách vlastníkov a ich hlavným cieľom je nedať štátu a teda občanom SR nič. Druhá otázka je, ako by s odvedenými daňami štát naložil. Ak majú skončiť vo vreckách korupčných politikov a úradníkov, tak sa registrácii v daňových rajoch ani nečudujem.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno Určite im to skomplikuje podnikanie, ale nie natoľko aby to nevedeli obísť cez spriaznené osoby. V každom prípade je to krok dopredu. Po 30 rokoch od nežnej revolúcie "rapídne" tempo v zlepšovaní podnikateľského prostredia a podpore slušných podnikateľov.
Určite im to skomplikuje podnikanie, ale nie natoľko aby to nevedeli obísť cez spriaznené osoby. V každom prípade je to krok dopredu. Po 30 rokoch od nežnej revolúcie "rapídne" tempo v zlepšovaní podnikateľského prostredia a podpore slušných podnikateľov.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie vôbec som sa s tým nestretol, ale ponuky spôsobom "na faktúru, alebo cash" dostávam často.
vôbec som sa s tým nestretol, ale ponuky spôsobom "na faktúru, alebo cash" dostávam často.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Nielenže sa dá, ale sa aj musí dať. Otázka je ako definujeme pojem "hospodársky rast". Ak je to len z roka na rok za každú cenu zvyšovanie HDP a nie aj zvyšovanie kvality života, k čomu patrí aj prostredie v akom žijeme, tak to nie je hospodársky rast, ale devastácia planéty Zem.
Nielenže sa dá, ale sa aj musí dať. Otázka je ako definujeme pojem "hospodársky rast". Ak je to len z roka na rok za každú cenu zvyšovanie HDP a nie aj zvyšovanie kvality života, k čomu patrí aj prostredie v akom žijeme, tak to nie je hospodársky rast, ale devastácia planéty Zem.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne nie