Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Sukupčák

Martin Sukupčák
konateľ | BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec

Otázka Odpoveď Komentár

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno Určite im to skomplikuje podnikanie, ale nie natoľko aby to nevedeli obísť cez spriaznené osoby. V každom prípade je to krok dopredu. Po 30 rokoch od nežnej revolúcie "rapídne" tempo v zlepšovaní podnikateľského prostredia a podpore slušných podnikateľov.
Určite im to skomplikuje podnikanie, ale nie natoľko aby to nevedeli obísť cez spriaznené osoby. V každom prípade je to krok dopredu. Po 30 rokoch od nežnej revolúcie "rapídne" tempo v zlepšovaní podnikateľského prostredia a podpore slušných podnikateľov.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie vôbec som sa s tým nestretol, ale ponuky spôsobom "na faktúru, alebo cash" dostávam často.
vôbec som sa s tým nestretol, ale ponuky spôsobom "na faktúru, alebo cash" dostávam často.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Nielenže sa dá, ale sa aj musí dať. Otázka je ako definujeme pojem "hospodársky rast". Ak je to len z roka na rok za každú cenu zvyšovanie HDP a nie aj zvyšovanie kvality života, k čomu patrí aj prostredie v akom žijeme, tak to nie je hospodársky rast, ale devastácia planéty Zem.
Nielenže sa dá, ale sa aj musí dať. Otázka je ako definujeme pojem "hospodársky rast". Ak je to len z roka na rok za každú cenu zvyšovanie HDP a nie aj zvyšovanie kvality života, k čomu patrí aj prostredie v akom žijeme, tak to nie je hospodársky rast, ale devastácia planéty Zem.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne nie

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Rozhodne áno Likvidačné už je. Rozhodli sme sa predať hotel pre stúpajúce náklady nielen na mzdy, ale aj pre stúpajúci počet rôznych nezmyselných poplatkov pri jeho prevádzke. Poukážky síce prinášajú zvýšené tržby, ale maržu z nich zhltnú obchodníci s nimi za provízie, ktoré sú vyššie ako zisk hotela. Premietnuť tieto náklady do vyšších cien prakticky nie je možné pretlak v ponuke hotelov na trhu. Jedinou únikovou cestou je "optimalizácia tržieb" cez nepriznané výnosy a vyplácanie čiernej mzdy bez odvodov. My sme radšej volili cestu predaja hotela za dumpingovú cenu.
Likvidačné už je. Rozhodli sme sa predať hotel pre stúpajúce náklady nielen na mzdy, ale aj pre stúpajúci počet rôznych nezmyselných poplatkov pri jeho prevádzke. Poukážky síce prinášajú zvýšené tržby, ale maržu z nich zhltnú obchodníci s nimi za provízie, ktoré sú vyššie ako zisk hotela. Premietnuť tieto náklady do vyšších cien prakticky nie je možné pretlak v ponuke hotelov na trhu. Jedinou únikovou cestou je "optimalizácia tržieb" cez nepriznané výnosy a vyplácanie čiernej mzdy bez odvodov. My sme radšej volili cestu predaja hotela za dumpingovú cenu.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

skôr áno V princípe to považujem za nesystémový krok, pretože umožňuje aj budúcim dlžníkom dopredu kalkulovať z neuhrádzaním záväzkov. Avšak terajší stav hromadenia neriešených alebo nevymožiteľných exekúcií, ktorý zavinili všetky doterajšie vlády je nutné raz zastaviť a iné lepšie riešenie asi neexistuje. Akceptujem to ako nutné zlo.
V princípe to považujem za nesystémový krok, pretože umožňuje aj budúcim dlžníkom dopredu kalkulovať z neuhrádzaním záväzkov. Avšak terajší stav hromadenia neriešených alebo nevymožiteľných exekúcií, ktorý zavinili všetky doterajšie vlády je nutné raz zastaviť a iné lepšie riešenie asi neexistuje. Akceptujem to ako nutné zlo.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Rozhodne nie Zatiaľ len sledujem, že banky si zvyšujú a zavádzajú nové poplatky.
Zatiaľ len sledujem, že banky si zvyšujú a zavádzajú nové poplatky.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

príležitostne

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neplánujeme žiadne proaktívne opatrenia

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie V žiadnom prípade. Protekcionalizmus len poškodzuje tých, ktorý nemajú k nemu prístup a z dlhodobého hľadiska nič nerieši. Naopak len pomáha prežívať podnikaniu, ktoré aj tak nemá nádej na prežitie.
V žiadnom prípade. Protekcionalizmus len poškodzuje tých, ktorý nemajú k nemu prístup a z dlhodobého hľadiska nič nerieši. Naopak len pomáha prežívať podnikaniu, ktoré aj tak nemá nádej na prežitie.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno Podporujeme výrazne viac ako 2% z dane a to hlavne na šport mladých, boj s korupciou, prípady osôb v zdravotnej núdzi, školské súťaže a mnohé ďalšie. Zároveň mám s tým vnútorný problém, pretože nie je predsa úlohou podnikateľských subjektov látať diery, ktoré spôsobujú politici a štátny úradníci vykrádaním zdrojov, ktoré sme vytvorili tvrdou prácou a invenciou.
Podporujeme výrazne viac ako 2% z dane a to hlavne na šport mladých, boj s korupciou, prípady osôb v zdravotnej núdzi, školské súťaže a mnohé ďalšie. Zároveň mám s tým vnútorný problém, pretože nie je predsa úlohou podnikateľských subjektov látať diery, ktoré spôsobujú politici a štátny úradníci vykrádaním zdrojov, ktoré sme vytvorili tvrdou prácou a invenciou.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr nie

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr nie

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Z našej firmy neodchádzajú.
Z našej firmy neodchádzajú.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno To nie je ekonomická otázka, ale povinnosť voči prírode a životnému prostrediu.
To nie je ekonomická otázka, ale povinnosť voči prírode a životnému prostrediu.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

skôr nie

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt Ešte dôležitejší je výber obchodného partnera. Ak má spoločnosť zlé meno jednoducho ju vyradiť zo spolupráce. Neplatíš, nemám záujem! Na začiatku to firmu čosi stojí (strata z nezaplatených faktúr), ale je to vždy menej ako budúce nahromadené pohľadávky. Pomohlo by to aj vyčisteniu podnikateľského prostredia.
Ešte dôležitejší je výber obchodného partnera. Ak má spoločnosť zlé meno jednoducho ju vyradiť zo spolupráce. Neplatíš, nemám záujem! Na začiatku to firmu čosi stojí (strata z nezaplatených faktúr), ale je to vždy menej ako budúce nahromadené pohľadávky. Pomohlo by to aj vyčisteniu podnikateľského prostredia.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

nedostatočne Žiadne pozitívne opatrenia som nezaznamenal. Viete mi nejaké pripomenúť?
Žiadne pozitívne opatrenia som nezaznamenal. Viete mi nejaké pripomenúť?