Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Sukupčák

Martin Sukupčák
konateľ | BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec

Otázka Odpoveď Komentár

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

príležitostne

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neplánujeme žiadne proaktívne opatrenia

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie V žiadnom prípade. Protekcionalizmus len poškodzuje tých, ktorý nemajú k nemu prístup a z dlhodobého hľadiska nič nerieši. Naopak len pomáha prežívať podnikaniu, ktoré aj tak nemá nádej na prežitie.
V žiadnom prípade. Protekcionalizmus len poškodzuje tých, ktorý nemajú k nemu prístup a z dlhodobého hľadiska nič nerieši. Naopak len pomáha prežívať podnikaniu, ktoré aj tak nemá nádej na prežitie.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno Podporujeme výrazne viac ako 2% z dane a to hlavne na šport mladých, boj s korupciou, prípady osôb v zdravotnej núdzi, školské súťaže a mnohé ďalšie. Zároveň mám s tým vnútorný problém, pretože nie je predsa úlohou podnikateľských subjektov látať diery, ktoré spôsobujú politici a štátny úradníci vykrádaním zdrojov, ktoré sme vytvorili tvrdou prácou a invenciou.
Podporujeme výrazne viac ako 2% z dane a to hlavne na šport mladých, boj s korupciou, prípady osôb v zdravotnej núdzi, školské súťaže a mnohé ďalšie. Zároveň mám s tým vnútorný problém, pretože nie je predsa úlohou podnikateľských subjektov látať diery, ktoré spôsobujú politici a štátny úradníci vykrádaním zdrojov, ktoré sme vytvorili tvrdou prácou a invenciou.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr nie

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr nie

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Z našej firmy neodchádzajú.
Z našej firmy neodchádzajú.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno To nie je ekonomická otázka, ale povinnosť voči prírode a životnému prostrediu.
To nie je ekonomická otázka, ale povinnosť voči prírode a životnému prostrediu.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

skôr nie

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt Ešte dôležitejší je výber obchodného partnera. Ak má spoločnosť zlé meno jednoducho ju vyradiť zo spolupráce. Neplatíš, nemám záujem! Na začiatku to firmu čosi stojí (strata z nezaplatených faktúr), ale je to vždy menej ako budúce nahromadené pohľadávky. Pomohlo by to aj vyčisteniu podnikateľského prostredia.
Ešte dôležitejší je výber obchodného partnera. Ak má spoločnosť zlé meno jednoducho ju vyradiť zo spolupráce. Neplatíš, nemám záujem! Na začiatku to firmu čosi stojí (strata z nezaplatených faktúr), ale je to vždy menej ako budúce nahromadené pohľadávky. Pomohlo by to aj vyčisteniu podnikateľského prostredia.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

nedostatočne Žiadne pozitívne opatrenia som nezaznamenal. Viete mi nejaké pripomenúť?
Žiadne pozitívne opatrenia som nezaznamenal. Viete mi nejaké pripomenúť?

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

rozhodne áno Napríklad pri žiadosti o stavebné povolenie v nemenovanom meste na severe Slovenska primátor mesta bezdôvodne odďaluje uzavretie zmluvy na prenájom mestského pozemku za účelom výstavby mestskej komunikácie. Mesto pritom získa za 1€ novú cestu, ktorú by malo financovať samo. Či sa jedná o šikanu alebo iný "záujem" je na posúdenie iných.
Napríklad pri žiadosti o stavebné povolenie v nemenovanom meste na severe Slovenska primátor mesta bezdôvodne odďaluje uzavretie zmluvy na prenájom mestského pozemku za účelom výstavby mestskej komunikácie. Mesto pritom získa za 1€ novú cestu, ktorú by malo financovať samo. Či sa jedná o šikanu alebo iný "záujem" je na posúdenie iných.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno Len otázkou je z čoho to väčšina seniorov pri ich výške dôchodkov zaplatí. V každom prípade je tento segment podnikania v budúcnosti veľmi zaujímavý. Predchádzať mu však musí odstránenie nespravodlivosti v dôchodkoch, keď celý život poctivo pracujúci dôchodca sa potáca na hrane životného minima a bývalý člen štátostrany alebo ŠTB má dôchodok rádove vyšší.
Len otázkou je z čoho to väčšina seniorov pri ich výške dôchodkov zaplatí. V každom prípade je tento segment podnikania v budúcnosti veľmi zaujímavý. Predchádzať mu však musí odstránenie nespravodlivosti v dôchodkoch, keď celý život poctivo pracujúci dôchodca sa potáca na hrane životného minima a bývalý člen štátostrany alebo ŠTB má dôchodok rádove vyšší.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

skôr áno Nie však rozhodujúci. Je len jednou nákladovou položkou, ktorá je súčasťou mnohých ďalších neprimerane vysokých tvoriacich mozaiku ako "zdierať podnikateľa".
Nie však rozhodujúci. Je len jednou nákladovou položkou, ktorá je súčasťou mnohých ďalších neprimerane vysokých tvoriacich mozaiku ako "zdierať podnikateľa".

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Zatiaľ mi to pripadá ako keby sa vládnuce strany predbiehali kto povie väčšiu hlúposť, veď ekonomike sa darí, však áno. Ako komu, firmy, ktoré sú prisaté na prsník štátnych zákaziek, banky, operátori a poisťovne, tým sa určite darí. Ale skutočným podnikateľom odkázaným len na svoju prácu, sa darí omnoho horšie.
Zatiaľ mi to pripadá ako keby sa vládnuce strany predbiehali kto povie väčšiu hlúposť, veď ekonomike sa darí, však áno. Ako komu, firmy, ktoré sú prisaté na prsník štátnych zákaziek, banky, operátori a poisťovne, tým sa určite darí. Ale skutočným podnikateľom odkázaným len na svoju prácu, sa darí omnoho horšie.

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Pre mňa je to irelevantná otázka, ja už som "pracujúci dôchodca", ale na dôchodok od štátu som sa nikdy nespoliehal. Je mi ľúto tých, ktorí možnosti ako ja nemali a musia živoriť z almužny od štátu, zatiaľ čo politici a štátny "manažeri" majú platy do 10 000€. O podvodoch, korupcii a príjmoch z nej ani nehovorím. Kde sa stratilo sociálne cítenie a úcta k starým ľuďom? Asi ju zožrala pažravosť vládnej moci.
Pre mňa je to irelevantná otázka, ja už som "pracujúci dôchodca", ale na dôchodok od štátu som sa nikdy nespoliehal. Je mi ľúto tých, ktorí možnosti ako ja nemali a musia živoriť z almužny od štátu, zatiaľ čo politici a štátny "manažeri" majú platy do 10 000€. O podvodoch, korupcii a príjmoch z nej ani nehovorím. Kde sa stratilo sociálne cítenie a úcta k starým ľuďom? Asi ju zožrala pažravosť vládnej moci.

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Ako kto.
Ako kto.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne áno Sme značkový servis nákladných vozidiel preto naša príprava je iná ako u užívateľov automobilov. Samotná príprava zatiaľ spočíva skôr len v sledovaní vývoja a príprave vlastných špecialistov v oblasti IT.
Sme značkový servis nákladných vozidiel preto naša príprava je iná ako u užívateľov automobilov. Samotná príprava zatiaľ spočíva skôr len v sledovaní vývoja a príprave vlastných špecialistov v oblasti IT.

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

skôr áno Nenazval by som to omylom, skôr ide často o rôzny názor podnikateľa a daňového úradu na to, či sa jedná o náklad súvisiaci s predmetom činnosti firmy alebo nie. Hranica medzi tým či áno alebo nie je niekedy veľmi široká a často záleží na subjektívnom pohľade úradníka ako vec posúdi.
Nenazval by som to omylom, skôr ide často o rôzny názor podnikateľa a daňového úradu na to, či sa jedná o náklad súvisiaci s predmetom činnosti firmy alebo nie. Hranica medzi tým či áno alebo nie je niekedy veľmi široká a často záleží na subjektívnom pohľade úradníka ako vec posúdi.