Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Krempaský

Miroslav Krempaský
CEO | Millennium, s.r.o., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

nedostatočná Stačí sa pozrieť na parlamentné finále.
Stačí sa pozrieť na parlamentné finále.

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS Je to absolútne nesystémový a populisticky krok bez akejkoľvek ekonomickej racionality. Správanie navrhovateľa je ďaleko od dobrého hospodára. Ľahko sa rozdáva z cudzieho.
Je to absolútne nesystémový a populisticky krok bez akejkoľvek ekonomickej racionality. Správanie navrhovateľa je ďaleko od dobrého hospodára. Ľahko sa rozdáva z cudzieho.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie A ani by nič nevybavil.
A ani by nič nevybavil.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Rozhodne áno Už len keď sa zamyslíme nad významom slov "zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity", aj menej rozhľadenému človeku by mohlo byť jasné, že z ekonomického hľadiska ide o nezmysel. Zmyslom podnikania je predsa rast produktivity, ideálne trvalo udržateľný.
Už len keď sa zamyslíme nad významom slov "zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity", aj menej rozhľadenému človeku by mohlo byť jasné, že z ekonomického hľadiska ide o nezmysel. Zmyslom podnikania je predsa rast produktivity, ideálne trvalo udržateľný.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Neviem / nevyjadrujem sa /iné V mojej hlavnej banke sa mi za posledných 10 rokov vymenili asi ôsmi osobní bankári, piatich som nepoznal a posledných dvoch som sa ani nesnažil spoznať. Pri takejto fluktuácii ťažko hovoriť o kvalite služieb. Už 5 rokov chcem odísť, ale veľmi mi vyhovuje ich elektronické bankovníctvo. Neviem jednoducho odpovedať na túto otázku:)
V mojej hlavnej banke sa mi za posledných 10 rokov vymenili asi ôsmi osobní bankári, piatich som nepoznal a posledných dvoch som sa ani nesnažil spoznať. Pri takejto fluktuácii ťažko hovoriť o kvalite služieb. Už 5 rokov chcem odísť, ale veľmi mi vyhovuje ich elektronické bankovníctvo. Neviem jednoducho odpovedať na túto otázku:)

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Rozhodne nie Snažím sa žiť tak, aby som nebol na štát odkázaný.
Snažím sa žiť tak, aby som nebol na štát odkázaný.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie odvodov Zamestnanec v priemere získa okolo 55 % superhrubej mzdy. Čiže zhruba 45 % všetkých nákladov na zamestnanca si zoberie štát. To je extrémne veľa. Veľmi by som privítal, ak by náklady na prácu boli lacnejšie. A keď už aj zamestnávateľ neušetrí, nech aspoň zamestnanec dostane viac.
Zamestnanec v priemere získa okolo 55 % superhrubej mzdy. Čiže zhruba 45 % všetkých nákladov na zamestnanca si zoberie štát. To je extrémne veľa. Veľmi by som privítal, ak by náklady na prácu boli lacnejšie. A keď už aj zamestnávateľ neušetrí, nech aspoň zamestnanec dostane viac.

V marci si Slováci budú voliť prezidenta. Na základe čoho si vyberiete svojho favorita? Budete sa rozhodovať aj podľa výsledkov predvolebných prieskumov?

04.02.2019

skôr nie Veľmi by som si prial, aby to bol vzdelaný a slušný človek s vysokou morálnou integritou a proeurópskym smerovaním.
Veľmi by som si prial, aby to bol vzdelaný a slušný človek s vysokou morálnou integritou a proeurópskym smerovaním.

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie Som za dobre vyzbrojenú, špičkovo vycvičenú a sebavedomú profesionálnu armádu s dobre zaplatenými vojakmi a bez politických vplyvov. Našu obranu zabezpečuje NATO, tomu sa predsa akékoľvek množstvo demotivovaných brancov nikdy nevyrovná.
Som za dobre vyzbrojenú, špičkovo vycvičenú a sebavedomú profesionálnu armádu s dobre zaplatenými vojakmi a bez politických vplyvov. Našu obranu zabezpečuje NATO, tomu sa predsa akékoľvek množstvo demotivovaných brancov nikdy nevyrovná.

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Rozhodne áno Nič lepšie by sa nemohlo stať, ešte lepšie by sa obchodovalo. Na kurz ich mien nemáme žiaden vplyv a prípadné kurzové zisky sú iba finančná špekulácia. Vo vzťahu k Čechám to bolo presne naopak. Rast koruny nám ubral z marže a zdražel investície v Prahe.
Nič lepšie by sa nemohlo stať, ešte lepšie by sa obchodovalo. Na kurz ich mien nemáme žiaden vplyv a prípadné kurzové zisky sú iba finančná špekulácia. Vo vzťahu k Čechám to bolo presne naopak. Rast koruny nám ubral z marže a zdražel investície v Prahe.

Máte pocit, že sa tento rok posunulo Slovensko ďalej z hľadiska budovania uvedomelej občianskej spoločnosti a silnejšieho právneho štátu?

17.12.2018

skôr áno Verím, že skôr áno, pretože bez tlaku občianskej spoločnosti by nenastala rekonštrukcia vlády. Tiež ale vidím, že existuje časť spoločnosti, a nie malá, ktorá má svoju pravdu, kde fakty nehrajú veľkú rolu.
Verím, že skôr áno, pretože bez tlaku občianskej spoločnosti by nenastala rekonštrukcia vlády. Tiež ale vidím, že existuje časť spoločnosti, a nie malá, ktorá má svoju pravdu, kde fakty nehrajú veľkú rolu.

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

stredná dĺžka života v zdraví Ak má majorita obyvateľstva pocit kvalitného, naplneného zdravého života, je veľká šanca, že žijú v dobrom štáte.
Ak má majorita obyvateľstva pocit kvalitného, naplneného zdravého života, je veľká šanca, že žijú v dobrom štáte.

Máte pocit, že máte dostatočné informácie o kandidátoch a priebehu komunálnych volieb?

05.11.2018

rozhodne nie Som z Bratislavy, na mestskej úrovni mám úplne jasno. V rámci mestskej časti vôbec netuším, žiaden z kandidátov akoby nemal snahu sa prezentovať, iba kandidovať. A môže im to vyjsť, lebo v našom okrsku je 12 kandidátov a volí sa 5. Pravdepodobnosť zvolenia je cca. 42 %, čo je minimálna súťaž ideí. V týchto voľbách fakt neviem. Nálepka politickej strany dávno nestačí.
Som z Bratislavy, na mestskej úrovni mám úplne jasno. V rámci mestskej časti vôbec netuším, žiaden z kandidátov akoby nemal snahu sa prezentovať, iba kandidovať. A môže im to vyjsť, lebo v našom okrsku je 12 kandidátov a volí sa 5. Pravdepodobnosť zvolenia je cca. 42 %, čo je minimálna súťaž ideí. V týchto voľbách fakt neviem. Nálepka politickej strany dávno nestačí.

Zažili ste niekedy v podnikaní nátlak, kde by niekto využíval v konkurenčnom boji politický, prípadne iný mocenský vplyv?

22.10.2018

rozhodne áno Žial áno a boli to veľmi nepríjemné.
Žial áno a boli to veľmi nepríjemné.

Myslíte si, že za kvalitu či nekvalitu vzdelávania sú viac zodpovední učitelia alebo politici?

15.10.2018

Rozhodne politici Rozhodne politici. Oni nastavujú priority a atmosféru v krajine. Nemám pocit, že v súčasnosti má povolanie učiteľa dostatočnú spoločenskú prestíž a adekvátne platové ohodnotenie. S výnimkou ľudí, pre ktorých je byť učiteľom poslanie, nemám pocit, že byť učiteľom je motivujúce pre tých najlepších. A ak chceme, aby Slovensko bola dobrá krajina pre život, novú generáciu musia viesť k životu a učiť tí najlepší z najlepších!
Rozhodne politici. Oni nastavujú priority a atmosféru v krajine. Nemám pocit, že v súčasnosti má povolanie učiteľa dostatočnú spoločenskú prestíž a adekvátne platové ohodnotenie. S výnimkou ľudí, pre ktorých je byť učiteľom poslanie, nemám pocit, že byť učiteľom je motivujúce pre tých najlepších. A ak chceme, aby Slovensko bola dobrá krajina pre život, novú generáciu musia viesť k životu a učiť tí najlepší z najlepších!

Myslíte si, že zmena zákona prostredníctvom legislatívneho „prílepku“ k úplne inému zákonu by mala byť ústavným súdom zakázaná?

24.09.2018

rozhodne áno Určite áno, lebo to nie je nič iné, ako výsledok obchodovania v parlamente. Zákony by mali byť motivované najlepším záujmom tejto krajiny, čo žiaľ nemusí byť v súlade so záujmami našich zvolených zástupcov.
Určite áno, lebo to nie je nič iné, ako výsledok obchodovania v parlamente. Zákony by mali byť motivované najlepším záujmom tejto krajiny, čo žiaľ nemusí byť v súlade so záujmami našich zvolených zástupcov.

Zažili ste už, alebo niekto z vášho okolia, kybernetickú hrozbu, ktorá by ohrozila osobné alebo firemné financie?

17.09.2018

áno V rámci spoločnosti sme zažili "vydieranie", že ak nezaplatíme kryptomenový poplatok, urobia nám škodu na dátach. Vzhľadom na fakt, že sme kompletne prevádzkovaný v cloude a hostujeme iba niektoré obsoletné servre, ktoré pravidelne zálohujeme, vôbec sme sa tým nezapodievali. V súkromí poznám osobu, ktorá bola vydieraná zverejnením akýchsi jej neznámich kompromitujúcich fotografii. Keďže si nebola vedomá ničoho, za čo by sa mohla hanbiť, vydieranie ignorovala. V oboch prípadoch sa nestalo nič.
V rámci spoločnosti sme zažili "vydieranie", že ak nezaplatíme kryptomenový poplatok, urobia nám škodu na dátach. Vzhľadom na fakt, že sme kompletne prevádzkovaný v cloude a hostujeme iba niektoré obsoletné servre, ktoré pravidelne zálohujeme, vôbec sme sa tým nezapodievali. V súkromí poznám osobu, ktorá bola vydieraná zverejnením akýchsi jej neznámich kompromitujúcich fotografii. Keďže si nebola vedomá ničoho, za čo by sa mohla hanbiť, vydieranie ignorovala. V oboch prípadoch sa nestalo nič.

Je podľa vás potrebné obmedziť dosah protischránkového zákona?

03.09.2018

rozhodne nie Nerozumiem, ako niekto môže obchodovať so subjektom, o ktorom nie je jasné, komu patrí. V prípade štátu, kde vláda nerobí nič iné, ako spravuje a "zveľaďuje" majetok nás všetkych je takáto neznalosť absolútne nepochopiteľná a neospravedlniteľná. Štát má zastávať najvyššie etické princípy, aby išiel príkladom svojim občanom.
Nerozumiem, ako niekto môže obchodovať so subjektom, o ktorom nie je jasné, komu patrí. V prípade štátu, kde vláda nerobí nič iné, ako spravuje a "zveľaďuje" majetok nás všetkych je takáto neznalosť absolútne nepochopiteľná a neospravedlniteľná. Štát má zastávať najvyššie etické princípy, aby išiel príkladom svojim občanom.

Vysporiadali sa, podľa vás, Slováci ako národ dostatočne s rokom 1968 a následnou normalizáciou?

20.08.2018

skôr áno Ešte donedávna som bol presvedčený, že určite áno. Začal sa však obhajovať nejaký divný sentiment, ktorý tú strašnú udalosť nevidí až tak zle. Chce sa mi veriť, že je to zanedbateľná a o to viac ukričaná nevýznamná minorita. Osobne vo svojom okolí nikoho nepoznám, kto by mal o roku 1968 pochybnosť, že išlo o okupáciu a krádež našej slobody.
Ešte donedávna som bol presvedčený, že určite áno. Začal sa však obhajovať nejaký divný sentiment, ktorý tú strašnú udalosť nevidí až tak zle. Chce sa mi veriť, že je to zanedbateľná a o to viac ukričaná nevýznamná minorita. Osobne vo svojom okolí nikoho nepoznám, kto by mal o roku 1968 pochybnosť, že išlo o okupáciu a krádež našej slobody.

Vyšetruje sa podľa vás vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej dostatočne?

13.08.2018

neviem / nevyjadrujem sa / iné Vieme iba to, že zatiaľ sa nevyšetrila. A či sa vyšetrí? Bolo by to pre pozostalých a tuto krajinu vynikajúce. Chcem dúfať.
Vieme iba to, že zatiaľ sa nevyšetrila. A či sa vyšetrí? Bolo by to pre pozostalých a tuto krajinu vynikajúce. Chcem dúfať.