Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Osuský

Tomáš Osuský
generálny riaditeľ | Hollen, s.r.o., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

skôr áno Všeobecne som spokojný, že sa končí dlhoročná vláda Smeru, akurát mne osobne by viac vyhovovalo, keby sa do parlamentu dostalo PS/Spolu a vo vláde by nahradili Sme rodina. Ale karta sa rozdali a toto je to najlepšie, čo mohol Igor Matovič poskladať. Teraz celej vláde treba držať palve, aby nás vyviedla z tohto koronavírusového marazmu.
Všeobecne som spokojný, že sa končí dlhoročná vláda Smeru, akurát mne osobne by viac vyhovovalo, keby sa do parlamentu dostalo PS/Spolu a vo vláde by nahradili Sme rodina. Ale karta sa rozdali a toto je to najlepšie, čo mohol Igor Matovič poskladať. Teraz celej vláde treba držať palve, aby nás vyviedla z tohto koronavírusového marazmu.

Rodiaca sa vláda avizuje výstavbu nájomných bytov. Čo by bola podľa vás najlepšia alternatíva?

16.03.2020

Vznik realitných fondov, kam by investovali DSS Podľa môjho názoru by sa dali využiť uložené peniaze DSS sporiteľov, a verím, že po výpočtoch by bola návratnosť takejto investície vyššia ako štandardné finančné produkty.
Podľa môjho názoru by sa dali využiť uložené peniaze DSS sporiteľov, a verím, že po výpočtoch by bola návratnosť takejto investície vyššia ako štandardné finančné produkty.

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Neviem /nevyjadrujem sa /iné Túto otázku dostal p. Klopp, tréner Liverpoolu, a tá je skutočne trefná: https://www.youtube.com/watch?v=DkIZZCbxngQ Na túto otázku majú odpovedať odborníci, ktorí sa zaoberajú šírením vírusových ochorení. Všetko okolo toho môže akurát spôsobiť zbytočné šírenie poplašnej správy. Keď mi niekto povie, ako sa bude Coronavírus v EÚ vyvíjať, ja Vám poviem, aký to bude mať dopad na našu spoločnosť.
Túto otázku dostal p. Klopp, tréner Liverpoolu, a tá je skutočne trefná: https://www.youtube.com/watch?v=DkIZZCbxngQ Na túto otázku majú odpovedať odborníci, ktorí sa zaoberajú šírením vírusových ochorení. Všetko okolo toho môže akurát spôsobiť zbytočné šírenie poplašnej správy. Keď mi niekto povie, ako sa bude Coronavírus v EÚ vyvíjať, ja Vám poviem, aký to bude mať dopad na našu spoločnosť.

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

nedostatočná Keby ste sa ma to pýtali pred 2 týždňami, asi by som dal Pellegrínovej vláde 3, ale potom ako rozbehli na poslednú chvíľu 13. dôchodok, a diaľničné nálepky, stratili akúkoľvek úroveň a hodnotu a aj tých málo pozitívnych vecí spláchli do kanála a zaslúžia si spolu s pánom Rekreačným Poukazom akurát tak 5.
Keby ste sa ma to pýtali pred 2 týždňami, asi by som dal Pellegrínovej vláde 3, ale potom ako rozbehli na poslednú chvíľu 13. dôchodok, a diaľničné nálepky, stratili akúkoľvek úroveň a hodnotu a aj tých málo pozitívnych vecí spláchli do kanála a zaslúžia si spolu s pánom Rekreačným Poukazom akurát tak 5.

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS Okrem toho, že by to bol výpadok príjmov NDS, ktoré by sa museli nahradiť presunom peňazí z iných oblastí, čo de facto zaplatíme všetci z našich daní, je to aj nespravodlivé voči tým, ktorí automobil nemajú a hlavne je to nehorázna predvolebná kortešačka kapitána JuDr. Danka. Verím, že mu motoristi na tento predvolebný trik nenaletia.
Okrem toho, že by to bol výpadok príjmov NDS, ktoré by sa museli nahradiť presunom peňazí z iných oblastí, čo de facto zaplatíme všetci z našich daní, je to aj nespravodlivé voči tým, ktorí automobil nemajú a hlavne je to nehorázna predvolebná kortešačka kapitána JuDr. Danka. Verím, že mu motoristi na tento predvolebný trik nenaletia.

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Odkúpiť súčasný systém Definitívne treba odkúpiť tento systém, dohodnúť minimálnu cenu 1€, vyjednávať by mal ísť samozrejme Vážny a Choma. Potom nám úž stačí len prevádzkovať tento systém.
Definitívne treba odkúpiť tento systém, dohodnúť minimálnu cenu 1€, vyjednávať by mal ísť samozrejme Vážny a Choma. Potom nám úž stačí len prevádzkovať tento systém.

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

je to skutočná národná priorita Verím, že keď po voľbách prídu do vlády nové mladé politické strany, tak to bude o skutočnej národnej priorite, avšak ak tu zostane vláda súčasných korupčných strán tak pôjde o šancu rozdávať veľké verejné zákazky spolu s veľkým priestorom pre korupciu.
Verím, že keď po voľbách prídu do vlády nové mladé politické strany, tak to bude o skutočnej národnej priorite, avšak ak tu zostane vláda súčasných korupčných strán tak pôjde o šancu rozdávať veľké verejné zákazky spolu s veľkým priestorom pre korupciu.

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

výrazne V krátkodobom horizonte sa nič výrazne nebude diať, ale v dlhodobom horizonte a vzhľadom na demografické prognózy bude mať tento nový dôchodkový zákon veľmi negatívny dopad na odvody, ktoré budú musieť veľmi narásť a pre pracujúcich to bude znamenať nižšie reálne príjmy. Dúfam, že táto situácia niekedy vyústi do profesionálnej, reálnej, komplexnej diskusie a nájde sa odborné riešenie, ako poskytnúť dôchodcom penzie pre dôstojný život.
V krátkodobom horizonte sa nič výrazne nebude diať, ale v dlhodobom horizonte a vzhľadom na demografické prognózy bude mať tento nový dôchodkový zákon veľmi negatívny dopad na odvody, ktoré budú musieť veľmi narásť a pre pracujúcich to bude znamenať nižšie reálne príjmy. Dúfam, že táto situácia niekedy vyústi do profesionálnej, reálnej, komplexnej diskusie a nájde sa odborné riešenie, ako poskytnúť dôchodcom penzie pre dôstojný život.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

rozhodne áno Štrajk je dôležitým nástrojom na dosiahnutie dohody medzi majiteľmi a zamestnancami. Samozrejme, pri vyjednávaní treba využiť všetky možnosti, aby sa problém neeskaloval až do takejto neprospešnej podoby.
Štrajk je dôležitým nástrojom na dosiahnutie dohody medzi majiteľmi a zamestnancami. Samozrejme, pri vyjednávaní treba využiť všetky možnosti, aby sa problém neeskaloval až do takejto neprospešnej podoby.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

reality Zatiaľ mi stále vychádzajú reality, avšak iba na dobrom mieste, čo je však mnohokrát ťažko odhadnúť.
Zatiaľ mi stále vychádzajú reality, avšak iba na dobrom mieste, čo je však mnohokrát ťažko odhadnúť.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno Som za každé vylepšenie, ktoré zamedzuje možnosť okrádať klienta, alebo štát.
Som za každé vylepšenie, ktoré zamedzuje možnosť okrádať klienta, alebo štát.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne áno Toto by malo platiť pre všetky sektory, monopoly treba rušiť.
Toto by malo platiť pre všetky sektory, monopoly treba rušiť.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Boj proti mafii Podľa môjho názoru by mala byť téma: "Boj proti mafii" tá hlavná, nosná téma, ktorá by mala rezonovať v každej predvolebnej diskusii. Myslím, že teraz je jediný správny moment sa s týmto na Slovensku vysporiadať raz a navždy.
Podľa môjho názoru by mala byť téma: "Boj proti mafii" tá hlavná, nosná téma, ktorá by mala rezonovať v každej predvolebnej diskusii. Myslím, že teraz je jediný správny moment sa s týmto na Slovensku vysporiadať raz a navždy.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Možnosť súťažiť a rásť Do roku 1989 sa tiež podnikalo, mnohí jednotlivci využívali neschopnosť socialistického zriadenia poskytnúť kvalitné a potrebné služby, akurát sa to dialo na čiernom trhu. Liberalizácia podnikania podnikania po 1989 priniesla transparentnosť a rovnaké podmienky pre ľudí, ktorí chcú podnikať a prevziať na seba riziko podnikateľa a na jednej strane poskytovať produkty a služby a na strane druhej generovať svoje zisky. Dnešný systém je však poznačený mnohými nesystémovými zásahmi a rozsiahlou korupciou nominantov vlád SMERu, ktoré účinok slobodného podnikania silno deformuje. Treba sa vrátiť k podstate slobodného trhu, rovnaké šance, rovnaká štartovacia pozícia, rýchle a spravodlivé súdy.
Do roku 1989 sa tiež podnikalo, mnohí jednotlivci využívali neschopnosť socialistického zriadenia poskytnúť kvalitné a potrebné služby, akurát sa to dialo na čiernom trhu. Liberalizácia podnikania podnikania po 1989 priniesla transparentnosť a rovnaké podmienky pre ľudí, ktorí chcú podnikať a prevziať na seba riziko podnikateľa a na jednej strane poskytovať produkty a služby a na strane druhej generovať svoje zisky. Dnešný systém je však poznačený mnohými nesystémovými zásahmi a rozsiahlou korupciou nominantov vlád SMERu, ktoré účinok slobodného podnikania silno deformuje. Treba sa vrátiť k podstate slobodného trhu, rovnaké šance, rovnaká štartovacia pozícia, rýchle a spravodlivé súdy.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

výrazne Rast minimálnej mzdy sa u nás prejaví hlavne na zvýšených príplatkoch.
Rast minimálnej mzdy sa u nás prejaví hlavne na zvýšených príplatkoch.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

neviem /nevyjadrujem sa/iné

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Ako snaha ukryť reálnych vlastníkov Slovenské firmy, ktoré sú zaregistrované v daňovom raji to definitívne robia ako kombináciu všetkých spomenutých dôvodov.
Slovenské firmy, ktoré sú zaregistrované v daňovom raji to definitívne robia ako kombináciu všetkých spomenutých dôvodov.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Myslím si, že dôsledná ochrana životného prostredia v kombinácii s bojom proti klimatickej zmene nám prinesie množstvo nových príležitostí, ako budovanie obnoviteľných zdrojov energie, rozvoj vodíkových technológií, budovanie rôznych ochranných stavieb v prírode, prechod na zdravú mobilitu a hlavne šetrne k prírode investovať do rozvojových krajín, kde je obrovský potenciál na business, čo v podstate aj zmierni migračnú tendenciu týchto krajín.
Myslím si, že dôsledná ochrana životného prostredia v kombinácii s bojom proti klimatickej zmene nám prinesie množstvo nových príležitostí, ako budovanie obnoviteľných zdrojov energie, rozvoj vodíkových technológií, budovanie rôznych ochranných stavieb v prírode, prechod na zdravú mobilitu a hlavne šetrne k prírode investovať do rozvojových krajín, kde je obrovský potenciál na business, čo v podstate aj zmierni migračnú tendenciu týchto krajín.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

skôr áno V dnešnej situácii, na základe osobnej skúsenosti viem, že získať pozíciu učiteľa na Orave je skoro nemožné, sú to veľmi atraktívne džoby, dobrý plat, dlhodobosť a istota, naproti tomu v Bratislave učitelia chýbajú, lebo je ten istý plat považovaný za mizerný. Toto treba vyvážiť podľa ekonomickej situácii v regiónoch, aby aj v štátnej správe, hlavne v centrálnych orgánoch pracovali odborníci a miesto v štátnej správe dosiahlo nejakú atraktivitu.
V dnešnej situácii, na základe osobnej skúsenosti viem, že získať pozíciu učiteľa na Orave je skoro nemožné, sú to veľmi atraktívne džoby, dobrý plat, dlhodobosť a istota, naproti tomu v Bratislave učitelia chýbajú, lebo je ten istý plat považovaný za mizerný. Toto treba vyvážiť podľa ekonomickej situácii v regiónoch, aby aj v štátnej správe, hlavne v centrálnych orgánoch pracovali odborníci a miesto v štátnej správe dosiahlo nejakú atraktivitu.