Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Paule

Ivan Paule
partner | TPA Audit, s.r.o., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

neviem/nevyjadrujem sa/iné Zaujímať ma bude viac programové vyhlásenie vlády. A aktuálne: Obmedzenie krížovej kontroly na ministerstvách je zlý signál.
Zaujímať ma bude viac programové vyhlásenie vlády. A aktuálne: Obmedzenie krížovej kontroly na ministerstvách je zlý signál.

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS Návrh mi pripadá nezodpovedný, keďže rovnako "pomáha" majiteľom Trabantov aj luxusných limuzín.
Návrh mi pripadá nezodpovedný, keďže rovnako "pomáha" majiteľom Trabantov aj luxusných limuzín.

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

neviem /nevyjadrujem sa /iné Pre biznis, zamestnanosť a teda aj zvyšovanie životnej úrovne na východnom Slovensku. Som optimista.
Pre biznis, zamestnanosť a teda aj zvyšovanie životnej úrovne na východnom Slovensku. Som optimista.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Skôr áno

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Boj proti mafii Nie dobre fungujúce polícia, prokuratúra a súdy vyháňajú z krajiny schopných ľudí, frustrujú občanov a sú nevýhodou pri lákaní investorov. Toto by mala byť priorita č. 1 v kampani aj v programe strán, ktoré to s našou krajinou myslia dobre. Všetky ostatné veci vrátane zdravotníctva a školstva nie je možné vyriešiť bez spravodlivosti a férovosti pre všetkých občanov.
Nie dobre fungujúce polícia, prokuratúra a súdy vyháňajú z krajiny schopných ľudí, frustrujú občanov a sú nevýhodou pri lákaní investorov. Toto by mala byť priorita č. 1 v kampani aj v programe strán, ktoré to s našou krajinou myslia dobre. Všetky ostatné veci vrátane zdravotníctva a školstva nie je možné vyriešiť bez spravodlivosti a férovosti pre všetkých občanov.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Skôr nie Máme konkurenčný trh a preto nevidím dôvod na odvod pre banky. Štátny rozpočet by sme mali sanovať hlavne znižovaním priestoru na DPH podvody, obmedzovaním korupcie spojenej s navyšovaním cien pri štátnych nákupoch, rozumným vynakladaním prostriedkov zo štátneho rozpočtu a hlavne by sme mali prestať vyháňať talentovaných ľudí z krajiny a skôr ich sem priťahovať.
Máme konkurenčný trh a preto nevidím dôvod na odvod pre banky. Štátny rozpočet by sme mali sanovať hlavne znižovaním priestoru na DPH podvody, obmedzovaním korupcie spojenej s navyšovaním cien pri štátnych nákupoch, rozumným vynakladaním prostriedkov zo štátneho rozpočtu a hlavne by sme mali prestať vyháňať talentovaných ľudí z krajiny a skôr ich sem priťahovať.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Možnosť súťažiť a rásť Ukazuje sa, že zodpovednosť za seba samého je pre veľa ľudí bremeno, ktoré ich ťaží. Na druhej strane liberalizácia priniesla väčšiu paletu príležitostí. A tieto sú viac ako v minulosti nezávislé od vzťahov, ktorými daná osoba disponuje. Hovoríme samozrejme o súkromnej sfére.
Ukazuje sa, že zodpovednosť za seba samého je pre veľa ľudí bremeno, ktoré ich ťaží. Na druhej strane liberalizácia priniesla väčšiu paletu príležitostí. A tieto sú viac ako v minulosti nezávislé od vzťahov, ktorými daná osoba disponuje. Hovoríme samozrejme o súkromnej sfére.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

neviem /nevyjadrujem sa/iné Každé mesto a obec má svoje špecifiká a preto by som riešenie tejto témy nechal na nich (primátor/starosta/zastupiteľstvo. Napríklad, ak chce mať obec s 3000 obyvateľmi lekárske stredisko alebo školu, prečo by nemohla postaviť vo vlastnej réžii obecné byty? Pokiaľ ma teda problém prilákať tieto profesie. A tie prenajať za symbolický nájom lekárovi, zdravotnej sestre a učiteľom? Podobne pre učiteľov pre školu ktorá je v obci. Títo vzdelaní ľudia navyše môžu v živote obce prispieť v oblasti kultúry alebo športu. A aj diskusia v krčme bude možno zaujímavejšia.
Každé mesto a obec má svoje špecifiká a preto by som riešenie tejto témy nechal na nich (primátor/starosta/zastupiteľstvo. Napríklad, ak chce mať obec s 3000 obyvateľmi lekárske stredisko alebo školu, prečo by nemohla postaviť vo vlastnej réžii obecné byty? Pokiaľ ma teda problém prilákať tieto profesie. A tie prenajať za symbolický nájom lekárovi, zdravotnej sestre a učiteľom? Podobne pre učiteľov pre školu ktorá je v obci. Títo vzdelaní ľudia navyše môžu v živote obce prispieť v oblasti kultúry alebo športu. A aj diskusia v krčme bude možno zaujímavejšia.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Dôvody prečo Slováci zakladajú holdingové firmy v daňových rajoch sú rôzne. Vláda by sa mala snažiť pochopiť dôvody a konať tak aby holdingové firmy, ktoré vlastnia Slováci, sídlili na Slovensku.
Dôvody prečo Slováci zakladajú holdingové firmy v daňových rajoch sú rôzne. Vláda by sa mala snažiť pochopiť dôvody a konať tak aby holdingové firmy, ktoré vlastnia Slováci, sídlili na Slovensku.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie Odpočty si u nás nepamätám kedy sme naposledy mali. DPH pravidelne platíme my.
Odpočty si u nás nepamätám kedy sme naposledy mali. DPH pravidelne platíme my.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

skôr áno ...aj keď sa bude potrebné inak pozerať na ekonomické ukazovatele a rast HDP prestane byť mantrou.
...aj keď sa bude potrebné inak pozerať na ekonomické ukazovatele a rast HDP prestane byť mantrou.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne áno

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok Máme kariérny model kde ľudia môžu kariérne rásť. Akonáhle je samostatný vie postúpiť vyššie. A zase potrebuje viac supervízie.
Máme kariérny model kde ľudia môžu kariérne rásť. Akonáhle je samostatný vie postúpiť vyššie. A zase potrebuje viac supervízie.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr nie Likvidačné je moc silné slovo. Každopádne, prichádza kríza, resp. pre niektoré firmy už tu je. Vtedy tlačiť vládnymi reguláciami na zvyšovanie miezd a odvodov mi pripadá nerozumné.
Likvidačné je moc silné slovo. Každopádne, prichádza kríza, resp. pre niektoré firmy už tu je. Vtedy tlačiť vládnymi reguláciami na zvyšovanie miezd a odvodov mi pripadá nerozumné.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Skôr áno

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

skôr nie Takýchto dilem nás možno v krátkom čase čaká viac. Vzhľadom na to, že zadlženosť štátu sa nám počas dobrých rokov nepodarilo významne vylepšiť, treba byť opatrný.
Takýchto dilem nás možno v krátkom čase čaká viac. Vzhľadom na to, že zadlženosť štátu sa nám počas dobrých rokov nepodarilo významne vylepšiť, treba byť opatrný.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno Primárne sa snažíme v rámci našich možností pro-bono podporiť niektoré projekty v neziskovom sektore, ktoré sú nám sympatické. V poslednom čase sme začali aj finančne podporovať neziskový sektor. Musím povedať, že nám nie je sympatické, že tieto náklady sú v plnej miere neuznateľné pre účely dane z príjmov.
Primárne sa snažíme v rámci našich možností pro-bono podporiť niektoré projekty v neziskovom sektore, ktoré sú nám sympatické. V poslednom čase sme začali aj finančne podporovať neziskový sektor. Musím povedať, že nám nie je sympatické, že tieto náklady sú v plnej miere neuznateľné pre účely dane z príjmov.