Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Paule

Ivan Paule
partner | TPA Audit, s.r.o., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Dôvody prečo Slováci zakladajú holdingové firmy v daňových rajoch sú rôzne. Vláda by sa mala snažiť pochopiť dôvody a konať tak aby holdingové firmy, ktoré vlastnia Slováci, sídlili na Slovensku.
Dôvody prečo Slováci zakladajú holdingové firmy v daňových rajoch sú rôzne. Vláda by sa mala snažiť pochopiť dôvody a konať tak aby holdingové firmy, ktoré vlastnia Slováci, sídlili na Slovensku.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie Odpočty si u nás nepamätám kedy sme naposledy mali. DPH pravidelne platíme my.
Odpočty si u nás nepamätám kedy sme naposledy mali. DPH pravidelne platíme my.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

skôr áno ...aj keď sa bude potrebné inak pozerať na ekonomické ukazovatele a rast HDP prestane byť mantrou.
...aj keď sa bude potrebné inak pozerať na ekonomické ukazovatele a rast HDP prestane byť mantrou.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne áno

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok Máme kariérny model kde ľudia môžu kariérne rásť. Akonáhle je samostatný vie postúpiť vyššie. A zase potrebuje viac supervízie.
Máme kariérny model kde ľudia môžu kariérne rásť. Akonáhle je samostatný vie postúpiť vyššie. A zase potrebuje viac supervízie.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr nie Likvidačné je moc silné slovo. Každopádne, prichádza kríza, resp. pre niektoré firmy už tu je. Vtedy tlačiť vládnymi reguláciami na zvyšovanie miezd a odvodov mi pripadá nerozumné.
Likvidačné je moc silné slovo. Každopádne, prichádza kríza, resp. pre niektoré firmy už tu je. Vtedy tlačiť vládnymi reguláciami na zvyšovanie miezd a odvodov mi pripadá nerozumné.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Skôr áno

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

skôr nie Takýchto dilem nás možno v krátkom čase čaká viac. Vzhľadom na to, že zadlženosť štátu sa nám počas dobrých rokov nepodarilo významne vylepšiť, treba byť opatrný.
Takýchto dilem nás možno v krátkom čase čaká viac. Vzhľadom na to, že zadlženosť štátu sa nám počas dobrých rokov nepodarilo významne vylepšiť, treba byť opatrný.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno Primárne sa snažíme v rámci našich možností pro-bono podporiť niektoré projekty v neziskovom sektore, ktoré sú nám sympatické. V poslednom čase sme začali aj finančne podporovať neziskový sektor. Musím povedať, že nám nie je sympatické, že tieto náklady sú v plnej miere neuznateľné pre účely dane z príjmov.
Primárne sa snažíme v rámci našich možností pro-bono podporiť niektoré projekty v neziskovom sektore, ktoré sú nám sympatické. V poslednom čase sme začali aj finančne podporovať neziskový sektor. Musím povedať, že nám nie je sympatické, že tieto náklady sú v plnej miere neuznateľné pre účely dane z príjmov.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

v podobnej miere ako v minulosti Iba pre vyššie pozície. Tie máme ale stabilné, čiže executive search potrebujeme len občas. Súčasný dynamický trh práce ovplyvnil u nás skôr nižšie pozície, pri ktorých recruiting robíme inými spôsobmi.
Iba pre vyššie pozície. Tie máme ale stabilné, čiže executive search potrebujeme len občas. Súčasný dynamický trh práce ovplyvnil u nás skôr nižšie pozície, pri ktorých recruiting robíme inými spôsobmi.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Veľa mladých ľudí chce skúsiť viac zamestnaní. S vyčerpávaním disponibilných ľudí na trhu práce je to často vyššia platová ponuka.
Veľa mladých ľudí chce skúsiť viac zamestnaní. S vyčerpávaním disponibilných ľudí na trhu práce je to často vyššia platová ponuka.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Tu ide podľa môjho názoru primárne o zníženie nekontrolovaného odpadu. O spracovanie ide až v druhom rade.
Tu ide podľa môjho názoru primárne o zníženie nekontrolovaného odpadu. O spracovanie ide až v druhom rade.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Kvalitný proces akceptácie klienta pre tým ako pre neho začneme pracovať, vrátane schopnosti platiť svoje záväzky.
Kvalitný proces akceptácie klienta pre tým ako pre neho začneme pracovať, vrátane schopnosti platiť svoje záväzky.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

skôr áno

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

skôr áno

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Rozhodne áno Spoliehať sa iba na penziu je dnes riskantné z viacerých dôvodov. Pokiaľ ústavne riešime len vekový strop odchodu do dôchodku ale nie výšku dôchodku, nie je to katastrofa. Výkonnou legislatívou sa znížením dôchodkov bude musieť toto zohľadniť. Bude to len iná forma toho, čo už je dnes možné - predčasného odchodu do dôchodku. Kto bude pracovať dlhšie, bude mať pri neskoršom odchode do dôchodku vyšší dôchodok. Takto je teda dôchodkový strop len marketingová záležitosť a v podstate by sa nič zásadné zmeniť nemalo. Dúfam.
Spoliehať sa iba na penziu je dnes riskantné z viacerých dôvodov. Pokiaľ ústavne riešime len vekový strop odchodu do dôchodku ale nie výšku dôchodku, nie je to katastrofa. Výkonnou legislatívou sa znížením dôchodkov bude musieť toto zohľadniť. Bude to len iná forma toho, čo už je dnes možné - predčasného odchodu do dôchodku. Kto bude pracovať dlhšie, bude mať pri neskoršom odchode do dôchodku vyšší dôchodok. Takto je teda dôchodkový strop len marketingová záležitosť a v podstate by sa nič zásadné zmeniť nemalo. Dúfam.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno