Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Vítek

Filip Vítek
data science director | Teamviewer

Otázka Odpoveď Komentár

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Snaha o daňovú optimalizáciu Ešte sme stále nedorástli na to, aby sme hrdo zaplatili dane v štáte, v ktorom chceme žiť.
Ešte sme stále nedorástli na to, aby sme hrdo zaplatili dane v štáte, v ktorom chceme žiť.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

rozhodne nie Kvázi štatutárov máme v Slovenských firmách dostatok. Zákaz navyše nebude mať dosah na registrovanie firiem v zahraničí.
Kvázi štatutárov máme v Slovenských firmách dostatok. Zákaz navyše nebude mať dosah na registrovanie firiem v zahraničí.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Zažil som osobne Zažil, ale som segment malého objemu, takže to bolo už viac ako 10 rokov dozadu. Za posledné roky sa tento biznis presunul do veľkých vôd, čím som prestal byť cieľovou skupinou.
Zažil, ale som segment malého objemu, takže to bolo už viac ako 10 rokov dozadu. Za posledné roky sa tento biznis presunul do veľkých vôd, čím som prestal byť cieľovou skupinou.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Napríklad investovať do kvalitnejšieho spracovania odpadu, ktoré je u nás výrazne poddimenzované.
Napríklad investovať do kvalitnejšieho spracovania odpadu, ktoré je u nás výrazne poddimenzované.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne nie Rovnaké platy by mohli mať iba ak štát chce minimalizovať svoje náklady a nezaujíma ho kvalita ich služieb. Avšak uznajte, nie je náhodou táto podmienka splnená?
Rovnaké platy by mohli mať iba ak štát chce minimalizovať svoje náklady a nezaujíma ho kvalita ich služieb. Avšak uznajte, nie je náhodou táto podmienka splnená?

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

menej ako tri mesiace (skúšobná doba) Ak zaškolenie trvá viac ako 3 týždne, tak buď proces nie je dobre definovaný alebo na nováčika niekto nemá dosť času. V každom prípade si firma koleduje o problém, lebo tí najlepší sa nebudú pozerať do stropu a pôjdu inam.
Ak zaškolenie trvá viac ako 3 týždne, tak buď proces nie je dobre definovaný alebo na nováčika niekto nemá dosť času. V každom prípade si firma koleduje o problém, lebo tí najlepší sa nebudú pozerať do stropu a pôjdu inam.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Rozhodne nie Firmy to prežijú, doplatí na to samotný štát a zamestnanci. Štát si tým zvyšuje mesačnú podporu, ktorú bude musieť začať vyplácať zamestnancom, zbytočne nezamestnaným práve vďaka tomuto zvýšeniu mzdy.
Firmy to prežijú, doplatí na to samotný štát a zamestnanci. Štát si tým zvyšuje mesačnú podporu, ktorú bude musieť začať vyplácať zamestnancom, zbytočne nezamestnaným práve vďaka tomuto zvýšeniu mzdy.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

rozhodne nie Zvolené riešenie nápadné pripomína situáciu, kde predavač má dlhý rad čakajúcich pred obchodom. Potrebuje však na WC, tak zavrie obchod s ceduľou prídem o chvíľu, dúfajúc, že rad sa tým skráti.
Zvolené riešenie nápadné pripomína situáciu, kde predavač má dlhý rad čakajúcich pred obchodom. Potrebuje však na WC, tak zavrie obchod s ceduľou prídem o chvíľu, dúfajúc, že rad sa tým skráti.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Neviem / nevyjadrujem sa /iné Bankovníctvo, ako celok, je šípkovým kráľovstvom. Uzavrelo sa do seba, drieme a zarastá. A princ s mečom vyzerá byť v nedohľadne.
Bankovníctvo, ako celok, je šípkovým kráľovstvom. Uzavrelo sa do seba, drieme a zarastá. A princ s mečom vyzerá byť v nedohľadne.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

áno, vždy Aktuálne spoločenské témy vrhajú na šifrovanú komunikáciu prehnane negatívne svetlo. V skutočnosti chránime svoju komunikácie odjakživa, veď máme obálky a listové tajomstvo. Na internete úlohu tejto obálky musí prebrať šifrovanie.
Aktuálne spoločenské témy vrhajú na šifrovanú komunikáciu prehnane negatívne svetlo. V skutočnosti chránime svoju komunikácie odjakživa, veď máme obálky a listové tajomstvo. Na internete úlohu tejto obálky musí prebrať šifrovanie.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali Myslíme si, že kríza nám už teraz dala 2 štvrťroky k dobru. Očakávali sme jej príchod už v Q1 2019. Máme preto jasné scenáre, čo robiť.
Myslíme si, že kríza nám už teraz dala 2 štvrťroky k dobru. Očakávali sme jej príchod už v Q1 2019. Máme preto jasné scenáre, čo robiť.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne áno Rozumná vláda by skutočne konala, lebo inak jej padne na hlavu pomerne dosť ľudí s nárokmi voči sociálnemu systému. Problémom však je, že opatrenia by mali byť úplne iné ako tie doposiaľ diskutované a nemali by sa vzťahovať k aktuálnemu zamestnávateľovi.
Rozumná vláda by skutočne konala, lebo inak jej padne na hlavu pomerne dosť ľudí s nárokmi voči sociálnemu systému. Problémom však je, že opatrenia by mali byť úplne iné ako tie doposiaľ diskutované a nemali by sa vzťahovať k aktuálnemu zamestnávateľovi.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

rozhodne áno Ilúzia, že vlastná kancelária vás obrní pred hlukom, rovnako nie je pravdivá, Stačí, ak susedia búchajú na stenu alebo púšťajú si nahlas hudbu. Ak sa open space používa zodpovedne, nepredstavuje žiadny problém.
Ilúzia, že vlastná kancelária vás obrní pred hlukom, rovnako nie je pravdivá, Stačí, ak susedia búchajú na stenu alebo púšťajú si nahlas hudbu. Ak sa open space používa zodpovedne, nepredstavuje žiadny problém.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr áno Javí sa, že jedným zo silných faktorov najbližšej ekonomickej krízy bude ochladnutie medzinárodneho obchodu. Preto každá otvorená ekonomika, ako Slovensko, sa nemá ako ukryť pred týmto trendom.
Javí sa, že jedným zo silných faktorov najbližšej ekonomickej krízy bude ochladnutie medzinárodneho obchodu. Preto každá otvorená ekonomika, ako Slovensko, sa nemá ako ukryť pred týmto trendom.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

intenzívnejšie ako v minulosti V minulosti boli tieto služby skôr politický korektným spôsobom ako odlákať niekoho od konkurencie. Pri dnešnej fragmentácii odvetví sa stávajú nevyhnutným prvkom obsadzovania top pozícií.
V minulosti boli tieto služby skôr politický korektným spôsobom ako odlákať niekoho od konkurencie. Pri dnešnej fragmentácii odvetví sa stávajú nevyhnutným prvkom obsadzovania top pozícií.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

vzťahy s nadriadenými Klišé hovorí, že ľudia odchádzajú od šéfa. Myslím, že presnejšie by bolo povedať, že ľudia odchádzajú od manažérov, ktorí ich nevedia nadchnúť pre to, na čo majú títo zamestnanci talent.
Klišé hovorí, že ľudia odchádzajú od šéfa. Myslím, že presnejšie by bolo povedať, že ľudia odchádzajú od manažérov, ktorí ich nevedia nadchnúť pre to, na čo majú títo zamestnanci talent.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Zálohovanie primárne buduje návyk obyvateľov flaše odovzdať späť na spracovanie. To je cenným návykom, aj keby skončili v rovnakom odpade ako doposiaľ. PET flaše totiž minimálne neskončia na miestach, kde si s nimi príroda dnes nevie rady.
Zálohovanie primárne buduje návyk obyvateľov flaše odovzdať späť na spracovanie. To je cenným návykom, aj keby skončili v rovnakom odpade ako doposiaľ. PET flaše totiž minimálne neskončia na miestach, kde si s nimi príroda dnes nevie rady.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

skôr áno Plánujeme, ale nebudú to typické, študentské prázdninové brigády. Budú pracovať na dátových projektoch pre svoje diplomové a rigorózne práce.
Plánujeme, ale nebudú to typické, študentské prázdninové brigády. Budú pracovať na dátových projektoch pre svoje diplomové a rigorózne práce.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

dostatočne Pre celkové posúdenie treba zahrnúť nielen opatrenia, ktoré sami propagujú, ale aj opatrenia ktoré koalícia schvaľuje povedľa, ako rekreačné poukazy. Myslím, že vo svetle výkonu vlády aj slovo dostatočne znie ako nevhodné pre štvorku.
Pre celkové posúdenie treba zahrnúť nielen opatrenia, ktoré sami propagujú, ale aj opatrenia ktoré koalícia schvaľuje povedľa, ako rekreačné poukazy. Myslím, že vo svetle výkonu vlády aj slovo dostatočne znie ako nevhodné pre štvorku.

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

rozhodne nie Väčšina ľudí je dlhodou aroganciou moci z minulosti tak otupená, že už sa cíti šikanovaná iba v najbizarnejších, do neba voľajúcich prípadoch.
Väčšina ľudí je dlhodou aroganciou moci z minulosti tak otupená, že už sa cíti šikanovaná iba v najbizarnejších, do neba voľajúcich prípadoch.