Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Vítek

Filip Vítek
data science director | Teamviewer

Otázka Odpoveď Komentár

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

rozhodne nie Štát by mal vymazať automaticky len firmy, kde zomreli štatútari bez dedičov alebo iné bizarné situácie. Vo všetkych ostatných prípadoch by mal donútiť zodpovedných, aby si splnili svoje zákonné povinnosti. Nemožno predsa zahodiť odpadky na chodník a tváriť sa, že keď je to tam dostatočne dlho, tak to má upratať štát.
Štát by mal vymazať automaticky len firmy, kde zomreli štatútari bez dedičov alebo iné bizarné situácie. Vo všetkych ostatných prípadoch by mal donútiť zodpovedných, aby si splnili svoje zákonné povinnosti. Nemožno predsa zahodiť odpadky na chodník a tváriť sa, že keď je to tam dostatočne dlho, tak to má upratať štát.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr áno Štrajk prináša nejaký efekt. Žial, skôr cez echo v mediách ako cez samotnú nátlakovú akciu.
Štrajk prináša nejaký efekt. Žial, skôr cez echo v mediách ako cez samotnú nátlakovú akciu.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

alternatívne investície Do vzdelania, najmä ohľadne strojového učenia. Čaká nás obdobie, keď budú tieto riešenia cennejšie ako aktíva samotné. Odporúčal by som vybaviť sa aj určitou hotovosťou.
Do vzdelania, najmä ohľadne strojového učenia. Čaká nás obdobie, keď budú tieto riešenia cennejšie ako aktíva samotné. Odporúčal by som vybaviť sa aj určitou hotovosťou.

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Rozhodne áno Výrazne sme posilnili výnosy spoločnosti a podaril sa nám úspešný vstup na Frankfurtskú burzu. Pre budúci rok dokonca budeme súčasťou burzového indexu, čo je veľká pocta.
Výrazne sme posilnili výnosy spoločnosti a podaril sa nám úspešný vstup na Frankfurtskú burzu. Pre budúci rok dokonca budeme súčasťou burzového indexu, čo je veľká pocta.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

skôr nie Rýchlo kvasené, neprebehlo potrebnou spoločenskou diskusiou o možných zákutiach. Hrozilo by, že len slepo odpíšeme od suseda postup riešenia, keď nemáme ani istotu, či máme tú istú testovú otázku ako on.
Rýchlo kvasené, neprebehlo potrebnou spoločenskou diskusiou o možných zákutiach. Hrozilo by, že len slepo odpíšeme od suseda postup riešenia, keď nemáme ani istotu, či máme tú istú testovú otázku ako on.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Skôr nie Konflikty záujmov sa majü riešiť protimonopolným úradom, nie taxatívnym vymenovaním povolených a zakázaných kombinácií.
Konflikty záujmov sa majü riešiť protimonopolným úradom, nie taxatívnym vymenovaním povolených a zakázaných kombinácií.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Nastolenie novej vízie pre rast krajiny a dôrazné vysporiadanie sa s aktuálnou garnitúrou a jej excesmi.
Nastolenie novej vízie pre rast krajiny a dôrazné vysporiadanie sa s aktuálnou garnitúrou a jej excesmi.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Samotný obsah návrhu a spôsob jeho obhajoby sú naozaj odsúdenia hodné. Verím však, že by to pre banky mohlo byť aspoň významným dôvodom zamyslieť sa nad zastaralou postatou svojho biznis modelu.
Samotný obsah návrhu a spôsob jeho obhajoby sú naozaj odsúdenia hodné. Verím však, že by to pre banky mohlo byť aspoň významným dôvodom zamyslieť sa nad zastaralou postatou svojho biznis modelu.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Možnosť súťažiť a rásť Unikátne nápady majú šancu vyniknúť a to aj na medzinárodnej scéne. Niekoľko z nich nám robí vo svete dobré meno.
Unikátne nápady majú šancu vyniknúť a to aj na medzinárodnej scéne. Niekoľko z nich nám robí vo svete dobré meno.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

výrazne Veľa našich klientov sa dostáva pod finančný tlak, čo sa môže prejaviť protitlakom na zmluvné ceny služieb, ako sú tie naše.
Veľa našich klientov sa dostáva pod finančný tlak, čo sa môže prejaviť protitlakom na zmluvné ceny služieb, ako sú tie naše.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

ako podmienka stavebného konania s developermi Treba využiť energiu tých, čo stavať vedia a chcú. A len ich správne motivovať a usmerňovať.
Treba využiť energiu tých, čo stavať vedia a chcú. A len ich správne motivovať a usmerňovať.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Snaha o daňovú optimalizáciu Ešte sme stále nedorástli na to, aby sme hrdo zaplatili dane v štáte, v ktorom chceme žiť.
Ešte sme stále nedorástli na to, aby sme hrdo zaplatili dane v štáte, v ktorom chceme žiť.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

rozhodne nie Kvázi štatutárov máme v Slovenských firmách dostatok. Zákaz navyše nebude mať dosah na registrovanie firiem v zahraničí.
Kvázi štatutárov máme v Slovenských firmách dostatok. Zákaz navyše nebude mať dosah na registrovanie firiem v zahraničí.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Zažil som osobne Zažil, ale som segment malého objemu, takže to bolo už viac ako 10 rokov dozadu. Za posledné roky sa tento biznis presunul do veľkých vôd, čím som prestal byť cieľovou skupinou.
Zažil, ale som segment malého objemu, takže to bolo už viac ako 10 rokov dozadu. Za posledné roky sa tento biznis presunul do veľkých vôd, čím som prestal byť cieľovou skupinou.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Napríklad investovať do kvalitnejšieho spracovania odpadu, ktoré je u nás výrazne poddimenzované.
Napríklad investovať do kvalitnejšieho spracovania odpadu, ktoré je u nás výrazne poddimenzované.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne nie Rovnaké platy by mohli mať iba ak štát chce minimalizovať svoje náklady a nezaujíma ho kvalita ich služieb. Avšak uznajte, nie je náhodou táto podmienka splnená?
Rovnaké platy by mohli mať iba ak štát chce minimalizovať svoje náklady a nezaujíma ho kvalita ich služieb. Avšak uznajte, nie je náhodou táto podmienka splnená?

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

menej ako tri mesiace (skúšobná doba) Ak zaškolenie trvá viac ako 3 týždne, tak buď proces nie je dobre definovaný alebo na nováčika niekto nemá dosť času. V každom prípade si firma koleduje o problém, lebo tí najlepší sa nebudú pozerať do stropu a pôjdu inam.
Ak zaškolenie trvá viac ako 3 týždne, tak buď proces nie je dobre definovaný alebo na nováčika niekto nemá dosť času. V každom prípade si firma koleduje o problém, lebo tí najlepší sa nebudú pozerať do stropu a pôjdu inam.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Rozhodne nie Firmy to prežijú, doplatí na to samotný štát a zamestnanci. Štát si tým zvyšuje mesačnú podporu, ktorú bude musieť začať vyplácať zamestnancom, zbytočne nezamestnaným práve vďaka tomuto zvýšeniu mzdy.
Firmy to prežijú, doplatí na to samotný štát a zamestnanci. Štát si tým zvyšuje mesačnú podporu, ktorú bude musieť začať vyplácať zamestnancom, zbytočne nezamestnaným práve vďaka tomuto zvýšeniu mzdy.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

rozhodne nie Zvolené riešenie nápadné pripomína situáciu, kde predavač má dlhý rad čakajúcich pred obchodom. Potrebuje však na WC, tak zavrie obchod s ceduľou prídem o chvíľu, dúfajúc, že rad sa tým skráti.
Zvolené riešenie nápadné pripomína situáciu, kde predavač má dlhý rad čakajúcich pred obchodom. Potrebuje však na WC, tak zavrie obchod s ceduľou prídem o chvíľu, dúfajúc, že rad sa tým skráti.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Neviem / nevyjadrujem sa /iné Bankovníctvo, ako celok, je šípkovým kráľovstvom. Uzavrelo sa do seba, drieme a zarastá. A princ s mečom vyzerá byť v nedohľadne.
Bankovníctvo, ako celok, je šípkovým kráľovstvom. Uzavrelo sa do seba, drieme a zarastá. A princ s mečom vyzerá byť v nedohľadne.