Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Vítek

Filip Vítek
data science director | Teamviewer

Otázka Odpoveď Komentár

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali Myslíme si, že kríza nám už teraz dala 2 štvrťroky k dobru. Očakávali sme jej príchod už v Q1 2019. Máme preto jasné scenáre, čo robiť.
Myslíme si, že kríza nám už teraz dala 2 štvrťroky k dobru. Očakávali sme jej príchod už v Q1 2019. Máme preto jasné scenáre, čo robiť.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne áno Rozumná vláda by skutočne konala, lebo inak jej padne na hlavu pomerne dosť ľudí s nárokmi voči sociálnemu systému. Problémom však je, že opatrenia by mali byť úplne iné ako tie doposiaľ diskutované a nemali by sa vzťahovať k aktuálnemu zamestnávateľovi.
Rozumná vláda by skutočne konala, lebo inak jej padne na hlavu pomerne dosť ľudí s nárokmi voči sociálnemu systému. Problémom však je, že opatrenia by mali byť úplne iné ako tie doposiaľ diskutované a nemali by sa vzťahovať k aktuálnemu zamestnávateľovi.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

rozhodne áno Ilúzia, že vlastná kancelária vás obrní pred hlukom, rovnako nie je pravdivá, Stačí, ak susedia búchajú na stenu alebo púšťajú si nahlas hudbu. Ak sa open space používa zodpovedne, nepredstavuje žiadny problém.
Ilúzia, že vlastná kancelária vás obrní pred hlukom, rovnako nie je pravdivá, Stačí, ak susedia búchajú na stenu alebo púšťajú si nahlas hudbu. Ak sa open space používa zodpovedne, nepredstavuje žiadny problém.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr áno Javí sa, že jedným zo silných faktorov najbližšej ekonomickej krízy bude ochladnutie medzinárodneho obchodu. Preto každá otvorená ekonomika, ako Slovensko, sa nemá ako ukryť pred týmto trendom.
Javí sa, že jedným zo silných faktorov najbližšej ekonomickej krízy bude ochladnutie medzinárodneho obchodu. Preto každá otvorená ekonomika, ako Slovensko, sa nemá ako ukryť pred týmto trendom.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

intenzívnejšie ako v minulosti V minulosti boli tieto služby skôr politický korektným spôsobom ako odlákať niekoho od konkurencie. Pri dnešnej fragmentácii odvetví sa stávajú nevyhnutným prvkom obsadzovania top pozícií.
V minulosti boli tieto služby skôr politický korektným spôsobom ako odlákať niekoho od konkurencie. Pri dnešnej fragmentácii odvetví sa stávajú nevyhnutným prvkom obsadzovania top pozícií.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

vzťahy s nadriadenými Klišé hovorí, že ľudia odchádzajú od šéfa. Myslím, že presnejšie by bolo povedať, že ľudia odchádzajú od manažérov, ktorí ich nevedia nadchnúť pre to, na čo majú títo zamestnanci talent.
Klišé hovorí, že ľudia odchádzajú od šéfa. Myslím, že presnejšie by bolo povedať, že ľudia odchádzajú od manažérov, ktorí ich nevedia nadchnúť pre to, na čo majú títo zamestnanci talent.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Zálohovanie primárne buduje návyk obyvateľov flaše odovzdať späť na spracovanie. To je cenným návykom, aj keby skončili v rovnakom odpade ako doposiaľ. PET flaše totiž minimálne neskončia na miestach, kde si s nimi príroda dnes nevie rady.
Zálohovanie primárne buduje návyk obyvateľov flaše odovzdať späť na spracovanie. To je cenným návykom, aj keby skončili v rovnakom odpade ako doposiaľ. PET flaše totiž minimálne neskončia na miestach, kde si s nimi príroda dnes nevie rady.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

skôr áno Plánujeme, ale nebudú to typické, študentské prázdninové brigády. Budú pracovať na dátových projektoch pre svoje diplomové a rigorózne práce.
Plánujeme, ale nebudú to typické, študentské prázdninové brigády. Budú pracovať na dátových projektoch pre svoje diplomové a rigorózne práce.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

dostatočne Pre celkové posúdenie treba zahrnúť nielen opatrenia, ktoré sami propagujú, ale aj opatrenia ktoré koalícia schvaľuje povedľa, ako rekreačné poukazy. Myslím, že vo svetle výkonu vlády aj slovo dostatočne znie ako nevhodné pre štvorku.
Pre celkové posúdenie treba zahrnúť nielen opatrenia, ktoré sami propagujú, ale aj opatrenia ktoré koalícia schvaľuje povedľa, ako rekreačné poukazy. Myslím, že vo svetle výkonu vlády aj slovo dostatočne znie ako nevhodné pre štvorku.

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

rozhodne nie Väčšina ľudí je dlhodou aroganciou moci z minulosti tak otupená, že už sa cíti šikanovaná iba v najbizarnejších, do neba voľajúcich prípadoch.
Väčšina ľudí je dlhodou aroganciou moci z minulosti tak otupená, že už sa cíti šikanovaná iba v najbizarnejších, do neba voľajúcich prípadoch.

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne áno Zákazníci, ktorí používajú Instagram, tvoria už podstatnú časť našej klientskej bázy. Preto nemáme príliš na výber. Aj keď toto médium nie je prirodzenou sieťou pre náš druh biznisu.
Zákazníci, ktorí používajú Instagram, tvoria už podstatnú časť našej klientskej bázy. Preto nemáme príliš na výber. Aj keď toto médium nie je prirodzenou sieťou pre náš druh biznisu.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

skôr nie Je to zaujímavá cieľová skupina, avšak vytváranie produktov len pre seniorov je nepochopenie dynamiky sveta. Ľudia, ktorí sa teraz stávajú seniormi, sa životným štýlom len málo líšia od hlavného prúdu. Dôvtipný dizajn produktu zaujme aj senior klientov, bez nutnosti špeciálnej senior nálepky.
Je to zaujímavá cieľová skupina, avšak vytváranie produktov len pre seniorov je nepochopenie dynamiky sveta. Ľudia, ktorí sa teraz stávajú seniormi, sa životným štýlom len málo líšia od hlavného prúdu. Dôvtipný dizajn produktu zaujme aj senior klientov, bez nutnosti špeciálnej senior nálepky.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

rozhodne nie Väčšina nevýrobných firiem už nevlastní vlastné budovy, ale je skôr v nájme. Výška dane z nehnuteľnosti je len nepatrným zlomkom z celkovej ceny nájmu, preto jej zmeny nie sú skutočné cítiť.
Väčšina nevýrobných firiem už nevlastní vlastné budovy, ale je skôr v nájme. Výška dane z nehnuteľnosti je len nepatrným zlomkom z celkovej ceny nájmu, preto jej zmeny nie sú skutočné cítiť.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne nie Znie to ľúbivo, ale naviazať minimálnu mzdu na nejakú primernú hodnotu vývoja ekonomiky, je tiež nesprávne. Ak sa totiž mení význam jednotlivých odvetví v krajine, celkový rast ekonomiky nie je smerodajný. Za to, že sa dvakrát viac darí IT sektoru, nemajú byť automaticky vyššie mzdy v textilnom priemysle.
Znie to ľúbivo, ale naviazať minimálnu mzdu na nejakú primernú hodnotu vývoja ekonomiky, je tiež nesprávne. Ak sa totiž mení význam jednotlivých odvetví v krajine, celkový rast ekonomiky nie je smerodajný. Za to, že sa dvakrát viac darí IT sektoru, nemajú byť automaticky vyššie mzdy v textilnom priemysle.

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Rozhodne nie Legislatívne úpravy 2. piliera (ohľadne presunu medzi fondami) v minulosti ukázali, že väčšina obyvateľov SR svoje dôchodkové povinnosti pokladala za splnené už tým, že do 2. piliera vstúpila. Potom už sa nechali len pasívne vodiť kade-tade. Pasivita bude teda zrejme odpoveďou aj tento krát.
Legislatívne úpravy 2. piliera (ohľadne presunu medzi fondami) v minulosti ukázali, že väčšina obyvateľov SR svoje dôchodkové povinnosti pokladala za splnené už tým, že do 2. piliera vstúpila. Potom už sa nechali len pasívne vodiť kade-tade. Pasivita bude teda zrejme odpoveďou aj tento krát.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Umelú inteligenciu sme zaviedli do prvých procesov už viac ako 2 roky dozadu. Vidím však, že sa začínajú výrazne drať dopredu prípady analýzy obrazu, textu a zvuku.
Umelú inteligenciu sme zaviedli do prvých procesov už viac ako 2 roky dozadu. Vidím však, že sa začínajú výrazne drať dopredu prípady analýzy obrazu, textu a zvuku.

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Rozhodne nie Sme malá krajina a teda nemôžeme mať špičkových odborníkov na každú tému. Podiel zahraničných expertov v našich teamoch preto jasne ukazuje, že sa riadime heslom "radšej náš, ako najlepší".
Sme malá krajina a teda nemôžeme mať špičkových odborníkov na každú tému. Podiel zahraničných expertov v našich teamoch preto jasne ukazuje, že sa riadime heslom "radšej náš, ako najlepší".

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne nie Problémom je postoj samotných zamestnancov. Ak nebývate v rodinnom dome, elektro auto by ste museli nabíjať len v práci, lebo pred panelákom si ho nemáte ako dobiť.
Problémom je postoj samotných zamestnancov. Ak nebývate v rodinnom dome, elektro auto by ste museli nabíjať len v práci, lebo pred panelákom si ho nemáte ako dobiť.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu Pokiaľ sa nemení štruktúra príjmov a len rastú priemerné mdzy, najčistejšie riešenie je zvýšiť nezdaniteľnú časť príjmu. Zostane zachovaná miera solidarity a netreba meniť všetky tlačivá a softwary okolo daní.
Pokiaľ sa nemení štruktúra príjmov a len rastú priemerné mdzy, najčistejšie riešenie je zvýšiť nezdaniteľnú časť príjmu. Zostane zachovaná miera solidarity a netreba meniť všetky tlačivá a softwary okolo daní.

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

rozhodne áno Každý trestný čin sa sá spáchať z nedbanlivosti. Takou nedbanlivosťou môže byť a nedôsledné skontrolovanie podkladov alebo nedôsledné naštudovanie pravidiel účtovania.
Každý trestný čin sa sá spáchať z nedbanlivosti. Takou nedbanlivosťou môže byť a nedôsledné skontrolovanie podkladov alebo nedôsledné naštudovanie pravidiel účtovania.